Facebook skandalları dizi oluyor: Doomsday Machine

Son yıllarda birçok skandal ile anılan Facebook (yeni adıyla Meta) hakkında hazırlanan Doomsday Machine dizisinden ilk bilgiler geldi. Dizi, Mr. Robot’ta da imzası olan ünlü yapım şirketi Anonymous Content ve Wiip iş birliğiyle üretilecek ve ABD merkezli televizyon kanalı HBO’da gösterime girecek.

Deadline’ın aktardığı bilgiye göre, Netflix’in The Crown dizisinde Kraliçe Elizabeth’in gençliğini canlandıran Clarie Foy, Doomsday Machine’nin baş yapımcılığını üstlenecek ve aynı zamanda başrol kadrosunda yer alacak. Emmy ödüllü Foy, Facebook’un Baş İşletme Sorumlusu (COO) Sheryl Sandberg rolüyle izleyici karşısına çıkacak.

NBA Efsanesi Magic Johnson belgesel oluyor: They Call Me Magic

Facebook dizisi Doomsday Machine konusu

Gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda verilen Pulitzer ödüllü oyun yazarı Ayad Akhtar tarafından kaleme alınan Doomsday Machine, Sheera Frenkel ve Cecilia Kang’ın çok satan kitabı An Ugly Truth: Inside Facebook’s Battle for Domination başta olmak üzere Facebook’un skandallarını ortaya çıkaran gazete raporlarına dayanıyor.

facebook ve meta, mark zuckerberg

Aaron Sorkin imzalı 2010 yapımı The Social Network (Sosyal Ağ) filmi, Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının Facebook’u kurma macerasını anlatıyordu. Ancak HBO’nun Doomsday Machine dizisi sosyal medya şirketinin kuruluşundan çok; “Facebook’un amansız büyüme arayışında yön verdiği siyasi ve sosyal çatışmaları konu alan bir drama” olarak tanımlanıyor.

HBO’ya göre Doomsday Machine, izleyicileri dünya çapında milyarlarca insanın iletişim kurma biçimine yeni bir boyut kazandıran Sheryl Sandberg ve Mark Zuckerberg’in yerine koyuyor. Dizinin konusu hakkında ise resmi açıklama bulunmuyor. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre, Facebook’un 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerini manipüle ettiği iddialarına öncelik verecek.

Emmy ödüllü Clarie Foy (Sol) ve Facebook COO’su Sheryl Sandberg (Sağ)

Facebook’un Donald Trump dahil bazı özel kullanıcıları platformun kurallarından muaf tuttuğu iddia edilen XCHECK sistemi de dizide işlenecek. Buna ek olarak Instagram’ın genç kullanıcıların zihin gelişimini olumsuz etkilediği iddiası da anlatılacak.

Dizi şu anda yapım aşamasında olduğu için oyuncu kadrosu, yayın tarihi gibi detaylar henüz belli değil. Önümüzdeki aylarda HBO’dan gelecek açıklamalarla daha fazla detay belli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 1 =

%d blogcu bunu beğendi: