Haberler

Fiat Doblo, artık Türkiye’de üretilmeyecek!

Stellantis, Fiat Doblo üretimini İspanya’ya taşımaya karar verdi. Böylelikle gelecek yıllar itibarıyla Türkiye’de çok satan hafif ticari aracı ‘ithal’ olarak satışa sunulacak.. Peki bunun Türkiye’ye geri dönüşü nasıl olacak?

TOFAŞ’ın yıllardır Türkiye’de üretimini üstlendiği hafif ticari araç Fiat Doblo ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Fiat’ın çatı şirketi Stellantis, Doblo’nun yeni model üretimini Türkiye’den aldı. Hafif ticari, bundan sonra İspanya’da üretilecek. Üstelik üretim tamamen İspanya’ya kayacak. Yani yeni nesilde yerli Doblo bulmak mümkün olmayacak. Peki bu bizi nasıl etkileyecek?

Fiat Doblo, 2000’li yılların başından beri Türkiye’de üretiliyordu. Üstelik bu hafif ticari, hem Fiat hem de Türkiye için oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü TOFAŞ’ın geçtiğimiz yıl ürettiği 229 bin aracın yaklaşık üçte birlik bölümü, yani 77 bin 520 adedi Doblo’ydu. Zaten şirketin üretimini yaptığı diğer modeller de Fiorino ve Egea

Doblo üretiminin Türkiye’den çekilmesinin çok önemli iki sonucu olacak

Fiat

Bu kararın Türkiye için iki önemli sonucu olması bekleniyor. Bunlardan bir tanesi, ithal bir otomobile dönüşecek olmasından dolayı Doblo fiyatının yükselecek olması. Çünkü ithal arabaların Türkiye’ye girişlerinde matrah nedeniyle ekstra vergi yükü doğuyor. Öte yandan; TOFAŞ’ın Türkiye’de ürettiği Doblo, başta Orta Doğu olmak üzere pek çok bölgeye ihraç ediliyor, bu da Türkiye’nin kasasına para sokuyordu. Üretimin İspanya’ya gitmesiyle bu durum da ortadan kalkmış olacak.

Fiat Doblo için TOFAŞ’tan resmi açıklama metni

TOFAŞ’ın KAP üzerinden paylaştığı açıklamanın tamamı şu şekilde; “FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Yakıt tüketimi en az olan otomobiller! En az yakan arabalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five + 8 =

%d blogcu bunu beğendi: