Teknoloji

Gençler en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor!

ABD’de bir şirket; gençler, teknoloji ve sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma yaptı. Sonuçlar Facebook için korkutucu.

Sosyal medya platformları artık hayatımızın bir parçası hâline geldi. Neredeyse herkesin en az bir sosyal medya hesabı olduğunu bugünlerde, çoğu kişinin ise birden fazla hesabı bulunuyor. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok günümüzde kullanılan en popüler sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Bu uygulamaların kullanıcı profili ise zamanla değişkenlik gösteriyor.

Sosyal Medya’da TikTok lider, Facebook kullanıcı kaybediyor

ABD’de Pew Araştırma Merkezi; gençler, teknoloji ve sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma yaptı. Buna göre Z kuşağının internet kullanım oranı giderek artarken, bazı sosyal medya platformlarına olan ilginin ise yeni nesilde azaldığı görülüyor.

Yayınlanan rapora göre 13-17 yaş arasındaki gençlerin yalnızca yüzde 32‘sinin Facebook kullandığı ortaya konuyor. 2014-2015 yıllarında yapılan araştırmada ise bu oran yüzde 71 olarak hesaplanmıştı. Bu raporla birlikte Facebook’un popülerliğinin hızla düştüğünü söylemek mümkün.

Gençler en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor!

Diğer yandan Facebook uygulamasındaki genç kullanıcı sayısının 2019 yılından bu yana yüzde 13 düştüğü belirtiliyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu oranın yüzde 45 seviyelerine kadar çıkacağı öngörülüyor. Bu dönemde Facebook kullanıcı sayısında da önemli bir artış yaşanmış değil. Şirketin gelirlerindeki düşüş de bu durumu kanıtlar nitelikte.

Gençler Facebook’tan sıkılmış olsalar da bir başka Meta platformu olan Instagram ise hâlâ popülerliğini koruyor. 2014-2015 yıllarında yüzde 52 olarak hesaplanan genç kullanıcı oranı, 2022 yılında yüzde 62‘ye çıkmış durumda. Gençlerdeki Snapchat kullanım oranı ise yüzde 59 olarak gösteriliyor. Diğer yandan Twitter ise yüzde 23‘lük kullanım oranı ile genç kullanıcılara pek hitap etmiyor gibi görünüyor.

Gençler en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor!

Diğer platformlara göre oldukça yeni olan TikTok kullanım oranı ise ABD’de yüzde 67 olarak açıklandı. TikTok, Instagram ve Snapchat’e göre çok daha ön plana çıkıyor. Bu rapor, rakiplerinin neden TikTok özelliklerini kendi platformlarına taşımak istediğini de açıklıyor.

Birçok tartışmayı da beraberinde getirse de TikTok’un başarısı açıkça görülüyor. İlerleyen dönemde ise TikTok’un tahtına hangi sosyal medya platformunun geçeceğini merak ediyoruz. Peki siz sosyal medya platformları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Elon Musk, kendi sosyal medyasını kuruyor: x.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 − 1 =

%d blogcu bunu beğendi: