Teknoloji

Google, giyilebilir cihazlar için yeni bir teknoloji üzerine çalışıyor!

Teknolojinin giderek gelişmesiyle giyilebilir cihazlar da buna paralel olarak ilerlemeye devam ediyor. Google, cilt dokusu ile kontrol edilebilen akıllı saat ve kulaklıklar geliştirme yolunda. Cihazlar, cilt hareketlerini algılayıp yanıt verebilecek. İşte ayrıntılar…

Google, cilt ile kontrol edilen giyilebilir cihazlar geliştiriyor

Google, akıllı saat ya da kulaklıkların yalnızca cilt hareketleriyle kontrol edilmesi üzerinde çalışıyor. Şirket, bu teknoloji için bir patente de sahip. “Giyilebilir Cihazlar için Cilt Arayüzü: Sinyal kalitesini iyileştirmek için sensör füzyonu” başlığına sahip patent, LetsGoDigital‘deki kişiler tarafından tespit edilip ortaya çıkarıldı.

Patent belgelerine göre, kullanıcılar bu teknolojiyi kontrol etmek için giyilebilir cihazların temas ettiği cildi kaydırabilecek ya da dokunabilecek. Hareketler, mekanik bir dalga oluşturuyor ve giyilebilir cihazlarda sensörler tarafından algılanabiliyor. “Sensor Fusion” isimli bu teknoloji, toplanan hareket verilerini cihaz için bir giriş komutunda birleştiriyor.

Bu teknoloji sayesinde aramaları cevaplama, ses seviyesini ayarlama, medya oynatma gibi eylemler ve daha fazlası yapılabilecek. Bunu yapmak için ise cilt komutları vermek üzere yukarı ve aşağı kaydırılabilir ya da farklı yoğunluklarda ve parmaklarla dokunulabilir bir sistem olacak.

Sensor Fusion teknolojisi, kablosuz akıllı kulaklıklar için kulağın ön tarafına ya da şakak kısmına dokunarak cilt hareketleri yapma imkanı tanıyor. Akıllı saatlerde ise, komutları gerçekleştirmek için bilekleri, kolların ön kısımları ya da ellerin kullanılacak. Cihazlar, kullanıcıların günlük yaşamda gerçekleştirdiği eylemleri ve hareketleri, cilt komutlarından ayırt etmek için ise makine öğrenimi (machine learning) teknolojisini kullanacak.

Benzer bir teknoloji, Sony‘nin LinkBuds WFL-900 modelinde de mevcuttu. Kulaklıklar, cihaza dokunmadan kulağın ön tarafına dokunarak kontrol edilebiliyor. Google, Sensor Fusion teknolojisini Pixel Buds setinde mi yoksa Pixel Watch‘ta mı kullanacağı ise henüz bilinmiyor.

Ukrayna işgalinin saatler öncesi Google Haritalar uygulamasından işgal fark edildi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + fifteen =

%d blogcu bunu beğendi: