Teknoloji

Elon Musk’ın Hyperloop projesi hayata geçiyor! Hyperloop nedir? Hyperloop trafik sorununa çare olabilir mi?

Elon Musk 2013 yılında, araçların yüksek hızlarda daha verimli bir şekilde yol alması için yeni ulaşım sistemi planlarını açıklamıştı. Hyperloop projesi ile düşük basınçlı tüneller yardımıyla araçların 1000 km/s hıza çıkabileceğini belirten Musk’ın bu planı hayata geçirmek için The Boring Company isimli şirketi kurdu.

Bu şirket şimdiye kadar hyperloop projesi yerine sadece tüneller yapmakla yetindi. Las Vegas’ta 4.3 km’lik bir yeraltı tüneli inşa eden şirket, Tesla markalı araçlar ile burada ulaşımı sağlıyor. Ancak yakın zamanda bu durum değişecek gibi görünüyor.

Boring Company tam ölçekli Hyperloop testlerine başlıyor!

The Boring Company, twitter’da yaptığı paylaşım ile bu yıl içerisinde ilk “tam ölçekli” Hyperloop sistemini test etmeye başlayacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından uzun süredir beklenen yeni ulaşım teknolojisi hakkında için yıl içerisinde büyük bir gelişme bekleyebiliriz.

Hyperloop, uçakların yüksek irtifalarda düşük basınçtan yararlanarak yüksek hızlara çıkmasını hedef alarak bunu yer altına indirmeyi hedefliyor. Bu sayede yolculukların süresi önemli ölçüde azaltmayı planlayan şirket, bu sistemin birçok avantajı olduğunu savunuyor.

Uçakların aksine iniş ve kalkış sırasında da zaman kaybetmeyecek olan Hyperloop, aynı zamanda uçağa binmek için erkenden havaalanına gelme zorunluluğunu da ortadan kaldırmak istiyor. Elon Musk bir açıklamasında bu sistemi Tesla’nın fabrikaları arasında kullanarak lojistik maliyetleri de azaltabileceklerini belirtmişti.

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayar Gibi Kullanılması Sağlayan Neuralink’i Tanıttı.

Hyperloop, İstanbul’un trafik sorununu çözebilir mi?

2013 yılında Elon Musk, düşük basınçlı bir geçit aracılığıyla 1000 km/s’den daha hızlı bir ulaşım sistemi kurabileceğini belirten bir proje yayınlamıştı. Musk, Aralık 2016‘da ise trafik sıkışıklığını sona erdirecek çözümler üretmek için The Boring Company‘yi hayata geçirdi.

Hyperloop projesini hayata geçirmek isteyen Boring Company, bu amaç doğrultusunda şehirlerle bazı sözleşmeler imzaladı. Şirket, Las Vegas‘ta ise trafiğe karşı ilk projesini ortaya koydu. 4.3 km’lik yeraltı tünelinde insanları taşımak için Tesla araçlar kullanılıyor. Bu proje 46.6 km’ye genişlemeye hazırlanırken, Elon Musk‘ın twitter’daki paylaşımı bu projenin gelişimine işaret ediyor.

Hyperloop büyük şehirlerin trafiğine çözüm olabilir!

Musk, içerisinde İstanbul‘un da yer aldığı Dünya’nın en kötü trafiğine sahip şehirleri listesinin altına bir yorumda bulundu. Listenin altına “Tünel isteyenler?” yorumunda bulunan Elon Musk, gelen bazı tünel fikirlerine de cevap verdi.

Hyperloop‘un ulaşımın en hızlı yolu olduğunu savunan Elon Musk, şu ifadeleri kullandı:

Önümüzdeki yıllarda Boring Co, çalışan bir Hyperloop oluşturmaya çalışacak. (Hyperloop) Günümüz teknolojisi ile 2000 milden (3200 km) daha kısa mesafeler için bir şehir merkezinden diğerine ulaşmanın mümkün olan en hızlı yolu. Daha uzun yolculuklar için uzay araçları daha hızlı.

Elon Musk ayrıca, gelen bir soru üzerine diğer yeraltı tünelleri gibi hyperloop‘un da kasırga gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olacağını dile getirdi. CEO, fırtınalarda bazı metro ve tünellere su basması gibi sorunları nasıl çözeceğini ise açıklamadı. Musk, Tweet’inde şu ifadeleri kullandı:

Yeraltı tünelleri yüzey hava koşullarına karşı dayanıklıdır (metro buna iyi bir örnektir). Bu nedenle yüzeyde şiddetli bir kasırga varsa Hyperloop için fark etmez. Farkına bile varmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: