Goygoy

Ekşi Sözlük yazarları ilk kez pavyona gideceklere tavsiyelerde bulunuyor…

Pavyonda nelere dikkat edilmeli? Nedir bu işin raconu? Bizzat pavyona giden Ekşi Sözlük yazarları anlatıyor.

yanınızda pavyon kültürü ve adabını bilen, oralara aşina biri yoksa gitmeyin

meraklıysanız, o ortamı görmek istiyorsanız (ki görmeniz iyi olur) bir arkadaşınıza rica edin, sizi götürsün. yiyin, için eğlenin. pavyonda yanlışa düşülecek pek bir şey yoktur. varsa da arkadaşınız sizi uyarır zaten, sorun olmaz. ciddi ciddi eğlenir çıkarsınız.

nice bık bık öten “ne pavyonu olm” diyen entel dantel, hatta metalci, ve dahi tikican arkadaşlarımı götürmüşümdür pavyona. hepsi hala ballandıra ballandıra anlatır, teşekkür eder, çok eğlenmişlerdir. önyargılı olmayın.


birkaç kez bilen arkadaşınızla gitmişseniz ve artık “ben de pavyona elimden tutan olmadan giderim” kafasına erişmişseniz şunlara dikkat edin

paranız sınırlıysa bunu mekanda garsona çekinmeden söyleyin; “birader şu kadar paramız var, aman gözünü seveyim sıkıntı çıkmasın, tadımız bozulmasın” deyin.

bunu yapmanız masanıza isteğiniz dışında ıvır zıvır şeyler gelmesini ve bunun hesaba eklenmesini engeller. hatta yine masaya sizden habersiz ikramlar gelir ama hesaba eklenmez, rahat olun.

sakın ha mekandaki kadınlara sarkmayın, kaş göz yapmayın. kons raconunu bilmiyorsanız donu bırakır çıkarsınız. bir de üzerine “lan param yok dedin masaya bayan oturttun” diye fırça yersiniz. dayak da yiyebilirsiniz, yapmayın.

pavyon

pavyonlarda kons / çalışan olmayıp da eğlenmeye gelmiş kadınlar da vardır. aman ha, bakın aman ha diyorum sakın ola onlardan biri ile diyaloğa girmeye kalkışmayın. kadının birlikte geldiği arkadaşları ses etmese bile -ki bu pek mümkün değildir- garsonlar tarafından fark edildiğiniz anda “birader siz çok içtiniz, gidin artık” uyarısını alırsınız. uyarıyı dinlemezseniz sopa yiyebilirsiniz. şanssızsanız biri çekip sizi vurabilir. yapmayın böyle hayvanlıklar.

unutmayın, pavyon “hatun kaldırma” mekanı değildir. pavyondaki konslar *r*spu değildir. pavyonda kadına kıza laf atılmaz. pavyonda yan masa ile ahbap olunmaya kalkışılmaz. pavyon sosyalleşme değil, eğlenme mekanıdır. yiyin, için, arkadaşlarınızla oynayın, eğlenin, muhabbet edin.

son olarak

başınızda dikilen garsona ara sıra bahşiş vermek (10 lira olur, 20 lira olur) iyidir. daha iyi hizmet alırsınız, kazıklanmazsınız, sevilirsiniz. hatta sürekli aynı mekana gidiyorsanız bir süre sonra gelen hesabın azalmaya başladığına şahit olursunuz.

ve nihayetinde; pavyona kız arkadaşınız / eşiniz vs ile de gidebilirsiniz. ama bunu yaptığınız mekan, daha önce defalarca gidip tanıdığınız ve tanındığınız pavyon olsun. haaa ben giderim karıyla kızla her pavyona, sorun yaşamam. e onca yıl aksaray, esenler, bağcılar pavyonlarında boşuna takılmadık.

uyarı: taksim pavyonlarına gerçekten yanınızda çok sağlam bir pavyon abisi yoksa gitmeyin.

şimdi pavyon var, pavyon var…

eğer kafanda “boğulacaksam büyük denizde boğulurum *mına koyim” felsefesi varsa olaya hardcore girmek için aksaray’dan başla kardeş.

sahnedeki metal borunun tepesinde dönen rus ablayı “uffff vay anam anam tavan vantilatörü gibi la şuna bak” kafasında ağız beş karış açık izlersen daha baştan söğüş adayısın demektir, hiçbir şey sipariş etmeden sakince çıkış kapısına yönel. ha kendini tutup sıradan bir olaymış gibi şöyle bir bakmayı becerebildiysen gözüne kestirdiğin masaya geç, öncesinde alkol almayı unutma ki adamın sidik kesesini kilitleyecek kadar yüksek sesle çalan müzikten fazla etkilenme.

masaya geçtin, beyaz gömlekli ve alnı terli garson arkadaş gelip ne içeceğini sordu, ucuzdan başlayıp bira veya rakı söyle, bu arada çevre masalarda konuşlanmış olan üstün ırklara ait dişilerin gözünde itibarın zedelenecek, bu gerçeği de aklında tut.

göz göze geldiğinde sana gülümseyen hatunlar olacaktır (kara kaşın- gözün için değil tabi) bunlara karşı mümkün olduğunca cool olman lazım ki kendi kıçını vazelinleme. baktıklarında gülümseme hatta kafanı çevir. ilgini çekmek için masana üzüm fırlatma, sahneye dans etmek için çağırma gibi numaraları vardır, yeme. ne kadar “insan” olursan s*kilmeye o kadar yakın olacaksın, unutma. nasıl ki bir film festivalinde yönetmenlerle sohbet edebilecek kadar konuya hakim olan adam prim yaparsa, pavyon dünyasında da hırtlar vadisi kıvamındaki kirli sakallı ve tesbihli elemanlar prim yapar. burada insanı insanla döverler, donanı buzla ovarlar

KAYNAK

Üniversitelerde çıkan yemekler ve fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 5 =

%d blogcu bunu beğendi: