DünyaHaberler

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth öldü

Buckingham Sarayı, 70 yıldır tahtta bulunan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

21 Nisan 1926 yılında dünyaya gelen İngiltere Kraliçe’si Elizabeth Alexandra Mary ya da bilinen adıyla II. Elizabeth, 1952 yılında tahta geçmişti. Tam 70 yıldır tahtta oturan kraliçe ile ilgili ise bugün önemli bir gelişme yaşanmıştı. Birleşik Krallık’tan gelen haberlerde, Elizabeth’in sağlığının kötüye gittiği ve tıbbi gözetim altına alındığı belirtilmişti.

Kraliçenin sağlık durumu ile ilgili belirsizlik devam ederken şimdi ise Buckingham Sarayı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamalarda Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan ismi olan 96 yaşındaki II. Elizabeth’in hayatını kaybettiği duyuruldu.

Kraliçe huzurlu bir şekilde hayatını kaybetti”

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth öldü

Açıklamalarda kraliçenin ölümünün, 1852’de Prens Albert tarafından satın alınan İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde gerçekleştiği aktarıldı. Buckingham Sarayı da konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Kraliçe, bu öğleden sonra Balmoral’da huzurlu bir şekilde hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kraliçe’nin tüm yakınlarının Balmoral’a gittiği de gelen haberler arasında yer aldı.

Elizabeth, kocası Edinburgh Dükü Prens Philipp’in ölümünden bir buçuk yıl sonra hayata gözlerini yumdu. Prens Philipp, 9 Nisan 2021’de Windsor Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.

Kraliçenin ölümünün ardından en büyük oğlu Prens Charles, düzenlenecek bir törenle tahta geçecek.

ABD ordusu ve ABD askerleri, oyunlarla eğitilecek! ABD ordusu Unity ile anlaşma sağladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × four =

%d blogcu bunu beğendi: