Kültür-Sanat

İnsanlar Dünya’nın Sonunu Getirmezse Dünya Ne Zaman Yok Olabilir?

İnsanlar dünya’nın sonunu getirmezse dünya ne zaman yok olabilir?Dünya’ya çarpacak büyük bir asteroit ya da kuyruklu yıldız tüm yaşamı sonlandırsa bile dünya’yı yok edecek kadar bir enerjiye sahip olmayacaktır. Birkaç ışık yılı içerisinde bir süpernova da olmayacaktır.

Ancak güneş sistemi’ndeki yörüngesel dengesizlikler sonunda dünya ile diğer yerbenzeri gezegenlerden biri olan merkür, venüs ya da mars arasında feci bir çarpışmaya yol açabilir. Bunun önümüzdeki 5 milyar yıl içerisinde olma olasılığı ise yalnızca yüzde 1’dir.

Dünya’nın tamamen yok olması için en olası senaryo güneş bir “kırmızı dev”e (red giant) dönüşürken yutulmasıdır. Güneş’in çekirdeğindeki termonükleer yakıt hidrojen tükendikçe güneş’in dış kabuğu genişlemeye başlayacaktır.

evriminin bu aşamasında güneş, önemli miktarda kütle kaybedecek, sonucunda da dünya’nın yörüngesi de genişleyecektir. bu teoride; yörünge genişlemesinin dünya’nın, güneş’in yıkıcı etkisinden kaçması için yeterince geniş olmayacağı ve sonunda güneş’in, dünya’yı buharlaştıracağı ve bünyesine katacağı öne sürülmektedir.

bu kavurucu yıkım da oldukça uzaktadır. yapılan bazı hesaplamalar senaryonun yaklaşık 7.59 milyar yıl sonra gerçekleşecektir.

Öyle ya da böyle, önümüzdeki 100 milyar yıl içerisinde bu son gerçekleşecek ancak evrenin henüz sadece 13.5-14 milyar yaşında olduğunu da düşünürsek dünya için şimdilik endişelenmeye gerek yok gibi gözüküyor. (kendiniz için endişelenmeye devam edebilirsiniz tabii…)

İnsanlar dünya’nın sonunu getirmezse dünya ne zaman yok olabilir? Bunu inceledik siz ne düşünüyorsunuz?

Dünya’nın Neden Satürn ve Jüpiter Gibi Bir Halkası Yok?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =

%d blogcu bunu beğendi: