Teknoloji

Instagram, 4 Ekim’de yaşanan kesintiden dolayı reklam kredisi veriyor!

Facebook 4 Ekim tarihinde hatırlarsınız tarihinin en büyük kesintisini yaşadı. İşte bu konudan dolayı Instagram bir telafi veriyor.

4 Ekim akşamında Facebook ve ona bağlı Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi servislere tam 6 saat boyunca erişim sağlanamadı. Yaşanan sorun Facebook’un tarihindeki en büyük kesintilerden birisi olmuştu.

Hatırlarsınız bu sorun yüzünden Facebook’un çalışanları dahi kendi sistemlerine erişemedi, şirkete giriş yapamadı ve veri merkezine çözüm için fiziksel olarak gitmek zorunda kaldı. İşte bu konuda bir adım atmaya başlayan firma (Yeni adıyla Meta), ilk olarak Instagram üzerinden Türkiye dahil olmak üzere kesinti telafisi yapmaya başladı. Bu konuda şu açıklama yapıldı:

“4 Ekim’de meydana gelen kesinti nedeniyle reklam ücretlerinde dalgalanma yaşayan reklam verenlere tek seferlik kredi tanımlıyoruz.”

META
Instagram, Facebook, WhatsApp Neden Çöktü?

Facebook, Instagram ve Whatsapp Neden Çöktü?

Söz konusu soruna ilişkin her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.’ ifadesini kullanmıştı. Stone, söz konusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığına ilişkin detay ise paylaşmamıştı. Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında yaklaşık 6 saattir devam eden problem giderilerek 01.30’da tekrardan erişime açıldı.

Facebook’tan kesinti ile ilgili yapılan resmi açıklamada ‘Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz’ sözlerine yer verildi.Başka bir deyişle Facebook, erişim sorununa neden olan şeyin şirket için bir hata olduğu ihtimali üzerinde durduğunun altını çizdi. Aynı açıklamada ‘Ayrıca, bu kesinti süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok’ ifadelerine yer veren sosyal medya devi, 15 milyar kullanıcının verilerinin çalındığı iddialarına da son noktayı koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − seventeen =

%d blogcu bunu beğendi: