Teknoloji

Instagram yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor: 90 saniyelik reels videolar, sesleri içeri aktar gibi bir çok özellik geliyor!

Instagram yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor. Bu kez daha çok Reels videolara odaklanan geliştiriciler, kullanıcı deneyimini eğlenceli bir hale getirirken, içerik üreticilerin işlerini kolaylaştıracak.

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medya platformu Instagram yeni özellikler duyurmuştu. Mesajlaşma deneyimini iyileştiren, hikâye beğenme ve kronolojik sıralama özelliklerini kullanıma sunan platform, bugünse getireceği yeni özelliklerle gündeme geldi.

Instagram tarafından paylaşılan resmi bir blog gönderisine baktığımızda, geliştiricilerin özellikle de Reels videolarına odaklandıklarını görüyoruz. Öyle ki Reels videolar artık daha uzun süreli olacak. Ayrıca kullanıcılara gelişmiş bir ses efekti koleksiyonu sunulacak. Ayrıca hikaye paylaşımlarında kullanılan etkileşimli çıkartmalar, artık Reels videolarında da kullanılabilecek. Gelin Instagram’a gelecek yeni özelliklere daha yakından bakalım.

Reels video süresi 90 saniyeye çıkıyor

Instagram’a Reels yüklemek isteyen kullanıcılar, bugüne kadar en fazla 60 saniyelik videolar çekebiliyorlardı. Yeni güncelleme ile bu süre 90 saniyeye çıkarılacak. Instagram’ın en güçlü rakibi TikTok’ta video süresinin 10 dakika olduğunu düşündüğümüzde Instagram‘daki Reels süresinin hala kısa olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Instagram, platformu özünden çok da koparmamaya çalışıyor gibi görünüyor.

Yeni bir ses kütüphanesi geliyor. İsteyenlerse harici kaynaklardan ses eklemesi yapabilecek!

Instagram’ın paylaştığı resmi gönderiye göre uygulamaya yeni bir ses efekti kütüphanesi eklenecek. Bu kütüphanede davuldan cırcır böceğine kadar pek çok ses hazır olarak bulunacak. Kullanıcılar, Reels videolarına bu sesleri ekleyebilecekler. Bununla birlikte; Sesi İçe Aktar isimli özellik ile kullanıcıların harici kaynaklardan ses eklemesi yapmasına izin verilecek. 

Anket ve kaydırmalı çıkartmalar Reels’e geliyor

Instagram yeni özellikler

Instagram’da hikaye paylaşan kullanıcılar, bu hikayeleri anket veya kaydırmalı çıkartmalar ile etkileşimli bir hale getirebiliyordu. Şimdi bu durum Reels videoları için de geçerli olacak. Bir kullanıcı, Reels videosunu oluşturduktan sonra anket veya kaydırmalı çıkartmalar ekleyebilecek

Hazır şablonlarla Reels videolar oluşturmak kolaylaşacak

Instagram’a yakın bir gelecekte eklenecek yeni bir özellik de hazır şablonlar olarak karşımıza çıkacak. Bu özelliğin faydalı olacağını söyleyebiliriz çünkü Reels videosu çekmek isteyen ancak ne yapacağını bilemeyen bir kullanıcı, Şablonlar bölümüne girerek Reels’i için her şeyi önceden ve otomatik olarak belirlemiş olacak. Çekilen video, şablona uyarlanacak ve kullanıcının işi kolaylaşmış olacak.

Instagram yeni özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Instagram çok konuşulacak takipçi gizleme özelliğini hayata geçiriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 15 =

%d blogcu bunu beğendi: