Teknoloji

İOS 15 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Apple, geçtiğimiz aylarda duyurusunu yaptığı iOS 15 çıkış tarihini resmen açıkladı. iPhone 13 serisini piyasaya duyuran Apple, aynı zamanda en yeni işletim sisteminin de ne zaman çıkacağını da paylaştı.

Kullanıcılar için yepyeni özellikler ve geliştirmeler içeren iOS 15, bir süredir beta aşamasındaydı. Neyse ki beklenen gün geldi ve Apple, iOS 15’in kullanıcılara hangi tarihte ulaşacağını açıkladı. Buna göre iPhone’lar için en yeni işletim sistemi iOS 15, gelecek hafta herkese açık olarak yayınlanacak. Böylece kullanıcılar iPhone’ların da en yeni özellikleri deneyimleme fırsatını yakalayacak.

Apple, iOS 15’in kararlı sürümüne kısa bir süre kala yeni iOS 14.8 güncellemesini yayınladı. Güncelleme güvenlik sorunlarına odaklanıyor.

Apple Event: iPhone 13 ve Apple Watch 7 tanıtıldı! İşte özellikleri, ülkemizdeki fiyatı!

iOS 15 çıkış tarihi 20 Eylül olarak açıklandı

Apple, iOS 15 çıkış tarihini 20 Eylül olarak belirledi. Kullanıcılar, bu tarih itibariyle yeni güncellemeyi cihazlarına indirip yükleyebilecekler. Güncellemeden yararlanacak cihazlar ise şöyle:

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone SE 2
 • iPhone SE

iOS 15’in yanı sıra WatchOS ve iPadOS‘un yeni sürümleri de 20 Eylül’den itibaren kullanıma sunulacak.

iOS 15 ile gelen yenilikler

FaceTime

Android ve Windows kullanıcıları nihayet FaceTime aramalarına katılabilecekler. WWDC açılış konuşması sırasında Apple, kullanıcıların Android cihazlardan ve Windows PC’lerden arama yapabilmeleri için FaceTime’ın web’de kullanılabileceğini duyurdu. Görüntülü arama hizmeti daha önce yalnızca iOS ve Mac cihazlarla sınırlıydı.

Apple, bu güncellemeyle FaceTime’ı biraz daha Zoom benzeri bir görüntülü arama hizmetine dönüştürdü. FaceTime ayrıca; önceden insanlarla paylaşabilmeniz ve doğru zamanda katılabilmeniz için planlanmış bir aramanın bağlantısını almanıza da artık izin verecek.

Bir başka yenilik ise FaceTime için geliyor. iOS 15 ile beraber FaceTime, artık video için ızgara görünümü ve portre modu özelliğine kavuştu. Buna ek olarak ses içinde yine; aramaları daha doğal hale getirmek için yine Uzamsal ve uyarlanabilir yalıtım desteği de eklendi.

Apple, iOS 15 güncellemesiyle birlikte kullanıcılar arasındaki bağlantıyı daha iyi bir hale getirdi. Şirket, Share Play aracılığıyla artık FaceTime görüşmelerinde çeşitli TV şovları, Apple Music gibi uygulamaların eşzamanlı olarak paylaşılması içinde bir destek ekledi. Bu sayede sizler de FaceTime’de görüşme yaptığınız sırada, yakınınızla ekranınızı paylaşabilirsiniz. Ancak bu özellik ilk sürümde piyasaya sürülmeyecek.

Bildirimler

Yeni iOS sürümü ile birlikte Bildirim özelliği de değişti. Daha büyük ikonlar ile karşımıza çıkan iOS 15’te Bildirim Özeti özelliği yer almakta. Düşük öncelikli bildirimleri bir araya toplayan özelliğe kişilerden gelen bildirimler dahil edilmeyecek. Yapay zeka destekli özellik sayesinde sadece görmek istediğiniz bildirimler ekranda yer alacak. Ayrıca kullandığınız odaklanma moduna göre ana ekran da değişecek.

iOS 15 ile OCR tarama yapılabilecek

iOS 15’te yer alan Live Text (Canlı Metin) özelliği sayesinde, 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisini kullanmak mümkün.

Bir diğer geliştirme de Spotlight tarafında gerçekleşti. Ağırlıklı olarak kişiler için kullanılan Spotlight, iOS 15 ile birlikte fotoğrafları da kapsayacak. Ayrıca Spotlight ile aktör, film ve müzik gibi sonuçları da listeleyebileceksiniz.

Fotoğraflar anılarınıza önem veriyor!

iOS 15 ile birlikte gelen yeni özellikler sayesinde Fotoğraflar uygulamasında anılarınızı düzenleyebileceksiniz. Memory Mixes adı verilen yeni özellik, anılarınızı video haline getirerek güçlü işlemci sayesinde hızlı bir şekilde izlemenize olanak sağlayacak. Ayrıca yaptığınız videolarda Apple Music‘te yer alan parçaları kullanabileceksiniz.

iOS 15 ile araç kilidinizi açın

UWB anahtar özelliği sayesinde akıllı telefonunuzu araç, ev ve otel gibi birçok alanda anahtar olarak kullanabileceksiniz. Apple, bu özellik için BMW başta olmak üzere otomotiv üreticileri, Schlage ve Kastle gibi akıllı kilit üreten şirketler ile anlaşma sağladı.

Yeni iOS sürümüyle birlikte Digital ID özelliği geliyor. Kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra telefon üzerinden kullanabilecek.

Yeni Gizlilik Özellikleri

iOS 15, kullanıcı bilgilerini korumaya yardımcı olmak için daha da fazla gizlilik denetimini getirdi. Aygıt içi konuşma algılama özelliği sayesinde Siri isteklerindeki sesler; varsayılan olarak tamamen iPhone’da işleniyor ve performans ciddi ölçüde yükselişe geçiyor.

Mail Privacy Protection özelliği; göndericilerin bir mail’in açılıp açılmadığını öğrenmelerini önlüyor ve göndericilerin kullanıcının konumunu öğrenmesini veya IP adresine göre kullanıcının profilini oluşturmasını engellemek için IP adreslerini gizlemekte.

Uygulama Gizlilik Raporu son yedi günde; uygulamalara verilen konum, fotoğraflar, kamera, mikrofon ve kişilere erişim izninin nasıl kullanıldığına ve başka hangi alan adlarıyla iletişim kurulduğu hakkında genel bir özet sunacak. Bu da gizlilik konusunda kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini giderecek.

Haritalar

Apple’ın WWDC21 etkinliğinde tanıttığı yeni Haritalar uygulaması ilk olarak İspanya, Portekiz, İtalya ve Avustralya’da kullanılabilecek. Etkileşimli dünya adı verilen özellik sayesinde ticari bölgeler ve binalar hakkında daha fazla ayrıntı paylaşılacak.

Apple Haritalar uygulaması; yükseklik, yol renkleri ve özel tasarlanmış yerler haricinde yeni bir gece modu ile geliyor 3 boyutlu tasarımıyla dikkat çeken Haritalar için CarPlay özelliği ise 2021 yılının son çeyreğinde kullanıcılara ulaşacak.

Özellikle yürüyüş esnasında daha iyi bir deneyim sağlamak isteyen Apple, Haritalar uygulamasına binaların da yer aldığı AR özelliğini ekledi.

Hava Durumu

Hava durumu; yeni bir tasarım, yüksek çözünürlüklü uygulama içi harita ve yeni arka plan animasyonlarına sahip. Bu ayrıca Yeni tasarım koşullarına göre de değişlik yapmakta.

Notlar

Notlar uygulaması, kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlerle notları hızla kategorilere ayırmayı kolaylaştırıyor. Bahsetmeler özelliği ise paylaşılan notlardaki üyelerin önemli güncellemeler olduğunda birbirlerini haberdar edebilmesini sağlıyor. Yepyeni Etkinlik görünümü, paylaşılan bir notun yakın geçmişini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × one =

%d blogcu bunu beğendi: