TeknolojiYemek & Sağlık

iPhone Sayesinde, Otizm’den Depresyona Bir Çok Hastalık Tespit Edebilecek!

iPhone Sayesinde, Otizm’den Depresyona Bir Çok Hastalık Tespit Edebilecek! The Wall Street Journal, Apple’ın Sağlık uygulaması için yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. Geliştirme çalışmalarına ABD’deki bazı üniversiteler ile bir ilaç şirketinin de dahil olduğu bu özellik, kullanıcının verilerini analiz ederek depresyon, anksiyete ya da kaygı bozukluğu gibi sağlık sorunlarını tespit edebilecek.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone’lar için yeni bir özellik geliştirmeye çalışıyor gibi görünüyor. The Wall Street Journal‘da yer alan bir habere göre Apple, bu özelliği kullanarak iPhone sahiplerinin depresyon, bilişsel ve kaygı bozukluğu ya da anksiyete gibi durumlar yaşadığını tespit etmek ve kullanıcıyı bilgilendirmek istiyor. Peki bu nasıl olacak?

Financial Times: Türkiye, Nasıl Avrupa’nın Teknoloji Devi Oldu?

Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik, bir iPhone sahibinin yüz ifadelerini, yürüyüş hızını, nasıl konuştuğunu, kalp ve solunum ölçümü değerlerini ve uyku süresi ile kalitesine dair verileri bir araya getirerek, tüm bunların analiz edilmesini kapsıyor. Ayrıca şirket, kullanıcıların yaptıkları yazım yanlışları ve yazım hızlarını da değerlendirmeye katarak, kullanıcının psikolojik bir sorununun olup olmadığını anlamaya çalışmak istiyor.

iPhone kamerası çocukluk çağında otizmi tespit etmeye çalışacak

iPhone Sayesinde, Otizm'den Depresyona Bir Çok Hastalık Tespit Edebilecek!

Apple’ın üzerinde çalışmakta olduğu teknoloji yalnızca depresyon ve bilişsel gelişim geriliğini analiz etmekle sınırlı kalmayacak. Şirket aynı zamanda Kaliforniya’daki Duke Üniversitesi ile insan beynini merkezine alan bir ortak araştırma gerçekleştiriyor. Raporlara göre Apple, çocukluk çağında başlayan otizm hastalığını tespit etmeye yardımcı olacak bir algoritma yaratmayı planlıyor.

Söz konusu algoritma iPhone kameralarından faydalanmak suretiyle küçük çocukların günlük olarak neye odaklandıklarını ve hangi sıklıkla ileri-geri hareket ettiklerini gözlemeyecek. Ayrıca otizm başlangıcı olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan diğer belirtileri de yine telefonun kameraları yardımıyla anlamaya çalışacak. The Wall Street Journal’a göre Apple’ın teknolojisinin hayata geçmesi için henüz çok erken. Ancak şirket yöneticileri bunun mümkün olacağı hususunda oldukça umutlular.

iPhone, sizce nasıl hastalık tespit edecek? Teknoloji bizi gerçek dünyadan uzaklaştırıyor mu? Bilgilerimiz çalınabilir mi? Yorumlarda bize yazın! iPhone, işe başlamadan siz sağlığınızı koruyup hastalık durumlarından uzak durun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 − 2 =

%d blogcu bunu beğendi: