Kültür-Sanat

James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter’in halkalarını ve kuzey ışıklarını fotoğrafladı!

Avrupa Uzay Ajansı, James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak Jüpiter’i fotoğrafladı. Elde edilen görüntüler, gezegenin halkalarını ve kutup ışıklarını gözler önüne serdi.

James Webb Uzay Teleskobu, 10 yılı aşkın bir ertelemenin ardından en sonunda geçtiğimiz aralık ayında artık ömrünü tamamlayacağı bölgeye gönderilmişti. Teleskop, geçtiğimiz haftalarda da elde ettiği ilk renkli derin uzay fotoğraflarını paylaşmıştı. James Webb ile yapılan gözlemler sürerken, bugün paylaşılan yeni görüntüler ise Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’e ait oldu.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu kullanılarak elde edilen görüntüler, Jüpiter’in gözle görülemeyen halkasını ve gezegenin kutuplarındaki kutup ışıklarını gözler önüne serdi. Ortaya çıkan muhteşem görüntüler şu şekildeydi:

James Webb Uzay Teleskobu gözünden Jüpiter:

James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter'in halkalarını ve kuzey ışıklarını fotoğrafladı!

Yukarıda gördüğünüz görüntüler, Teleskop bünyesinde bulunan ve üç özel kızılötesi filtre barındıran NIRCam ekipmanı ile çekildi. Kızılötesi ışıklar gözle görülebilir olmadığından, teleskobun elde ettiği görüntüler daha sonra işlenerek görülebilir renk spektrumuna dönüştürüldü.

Webb’den alınan birkaç görüntünün birleşiminden oluşturulan Jüpiter’in tek başına yer aldığı görselde, kutup ışıkları Jüpiter’in hem kuzey hem de güney kutuplarının üzerindeki yüksek irtifalara kadar uzanıyor. Kutup ışıkları, alt bulutlardan ve üst puslardan yansıyan ışığı da vurgulayan daha kırmızı renklerle eşlenen bir filtrede parlıyor. Sarılar ve yeşillerle eşlenen farklı bir filtre, kuzey ve güney kutuplarında dönen pusları gösteriyor. Maviler ile eşlenen üçüncü bir filtre, daha derin bir ana buluttan yansıyan ışığı gösteriyor.

Jüpiter’in fazlasıyla meşhur ve Dünya’yı yutabilecek kadar büyük fırtınası olan Büyük Kırmızı Nokta, bu görüntülerde diğer bulutlar gibi beyaz görünüyor. Zira bu nokta ve bulutlar, teleskoba çok fazla güneş ışığı yansıtıyorlar.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen ilk tam renkli görüntüler fotoğraflar neden önemli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 1 =

%d blogcu bunu beğendi: