Köpekler Neden Hareket Halindeki Arabalara ve Motorlara Havlar ve Saldırır?

Köpeklerin hareket halindeki arabalara/araçlara havladığı, onları bir yere kadar kovaladığı muhakkak dikkatinizi çekmiştir. İşte bu durumun altında bazı evrimsel nedenler yatıyor. Köpekler neden hareket halindeki arabalara ve motorlara havlar ve saldırır? İşte cevabı

Köpeklerin, hareket halindeki arabalara havlaması/saldırması, avlanma ve koruma güdüleriyle açıklanabilir. Köpekler ve kurtlar avlarını kovalamak ve kıstırmak üzerine kurulu canlılar oldukları için kovalamak onlar için bir tür alışkanlıktır. Sürünün bulunduğu yerden hızlıca geçen büyük bir nesne, kovalanıp kıstırılması gereken bir av olabilir. Bu da köpekler neden hareket halindeki motor ve arabalara havlar sorusunun cevabını açıklıyor.

Aynı zamanda, kendini tanıtmadan sürünün ortasına dalan bir şeye ‘sen ne ayaksın, hop, hop!’ demek de geçerli bir nedendir.

Alanını olası yeni saldırganlardan korumak isteyen bir köpeğin arabaya havlaması ya da kendisinden kaçtığına inandığı aracı kovalaması da beklenmedik olmaz.

Dahası, kovaladığı her araba hemen hemen ayrımsız kendisinden kaçtığı için kendini bir anlamda başarılı bulan ve bunu olumlu bir pekiştirme olarak algılayan köpeğin bu davranışı kalıcı biçime getirmesi de şaşırtıcı olmaz.

Neden bunlardan biri ya da hepsinden biraz biraz olabilir.

kaynak

Bir anda sizi geçmişe ışınlayacak eski Türkiye fotoğrafları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven − eleven =

%d blogcu bunu beğendi: