TeknolojiDünyaHaberler

Litvanya, Xiaomi telefonları “çöpe atın” dedi. Xiaomi’den cevap gecikmedi!

Huawei’nin ABD yaptırımları nedeniyle kara listeye alınmasının ardından sektörde üst sıralara oynamaya başlayan Xiaomi, bazı modellerinde tespit edilen yerleşik bir özellik nedeniyle eleştirilerin odak noktasında. Hatta son olarak Litvanya, vatandaşlarından Xiaomi marka telefonları çöpe atmasını istedi.

Kısa süre içinde gündem olan bu olay, Litvanya Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi başta olmak üzere Çin üretimi bazı akıllı telefonlarda yerleşik sansür özelliğini tespit etmesiyle patlak verdi. Konu ile ilgili dün yeni bir rapor yayınlayan Litvanya Siber Güvenlik Kurumu, özellikle Xiaomi tarafından satışı yapılan bazı amiral gemisi modellerinin ”Özgür Tibet”, ”Çok Yaşa Tayvan” ve ”Demokrasi Hareketleri” gibi terimleri tespit etme ve sansürleme yeteneğine sahip olduğunu duyurdu.

Bunun yanı sıra küresel olarak satışı bulunan Xiaomi 10T 5G modelinde de yerleşik sansür özelliğinin tespit edildiği açıklandı. Raporda şu an için özelliğin Avrupa Birliği bölgesinde devre dışı olduğu, ancak herhangi bir zamanda uzaktan açılabileceğine de değinildi.

Siber Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı raporda ilginç bir detay daha olduğunu belirtelim. Buna göre Xiaomi marka akıllı telefonların Singapur’da bulunan bir sunucuya veri ilettiği iddia edildi. Aynı özellik Huawei P40 5G modelinde de tespit edilirken, bir başka Çinli şirket OnePlus’ın hiçbir modelinde yerleşik sansür özelliğine rastlanmadı.

Rapor ayrıca söz konusu özellik kapsamında internet tarayıcısı da dahil olmak üzere sistem uygulamaları tarafından sansürlenebilecek Çince terimlerin sayısının 449 olduğunu ve bunun sürekli güncellendiğini duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin üzerine Savunma Bakanı Yardımcısı Margiris Abukevicius yaptığı açıklamada, ”Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamak ve zaten satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmaktır.” ifadelerini kullandı.

El Salvador Devlet Başkanı Twitter Biyografisine “Dünyanın En Havalı Diktatörü” Yazdı!

Xiaomi, Litvanya’ya cevap verdi!

Litvanya hakkında Xiaomi şu açıklamalarda bulundu: “Xiaomi, şirketin akıllı telefon kullanıcılarının kişisel faaliyetlerini hiçbir zaman kısıtlamadı ya da engellemedi. Bundan sonra da böyle bir durum yaşanmayacaktır. Bunların içerisine arama yapmak, web’de gezinmek ve üçüncü parti iletişim yazılımlarını kullanmakta dahildir. Xiaomi tüm kullanıcıların yasal haklarına tamamen saygı duyuyor ve koruyor.”

Xiaomi açıklamalarında şirketin Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygun olduklarını da belirtti. Bazı medya kuruluşları Xiaomi’nin cep telefonlarının engellenmesinin ABD‘den kaynaklandığını düşünüyor. İddiaya göre Washington, Çinli bir şirkete yaptırımlar altındaki ülke ve bölgelerde telefonların kullanımının engellenmesi için baskı uyguluyor.

Sizler Litvanya‘nın Xiaomi cihazları için açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − seventeen =

%d blogcu bunu beğendi: