GoygoyKültür-Sanat

Gelmiş Geçmiş En Büyük İtalyan Amerikan Mafya Babası: Lucky Luciano Kimdir?

Sicilya kökenli Amerikalı mafya lideri Lucky Luciano (1897-1962), geleneksel mafya kültürünü Amerikanvari bir yapıyla harmanlayarak mafyayı dünya çapında bir suç örgütü haline getirmiş, önemli bir isim.

Sicilya kökenli geleneksel mafya kültürünü Amerikanvari bir tarzda yeniden yapılandırarak mafyayı dünya çapında bir suç örgütü haline getirmiş gelmiş geçmiş en büyük italyan-amerikan mafya babasıdır lucky luciano. 1897 sicilya doğumludur. Gerçek adı charles luciano’dur.

1930’da bugunkü mafya yapılanmasını oluşturmuş, new york’u 5 aileye bölerek komisyon adı verilen bir üst kurulla yarı merkezi bir yönetim biçimi uydurmuştur. Bu yönetim biçiminde her aile, bölgesinde serbest davranabilecektir ve ancak ortak mevzularda komisyonun ortak kararı uygulanacaktır. Komisyonda her aile eşittir.


Luciano’nun örgütlenme dehası yanında bir de yenilikçi karakteri vardır ki daha önce oluşmuş olan yapıda var olan capo di tutti capi, yani patronların patronu veya babaların babası diyebileceğimiz makamı lav etmiştir. Bu makam bir çeşit kralın her şeyi kontrol etmesi, her seyin üstünde olması anlamına geliyordu. bu makamını olanca hırsıyla kullanan salvatore maranzo oldukça tepki çekiyor, kendini adeta tek adam sayıyordu. işte luciano bu adamı ve makamını ortadan kaldırarak mafya örgütlenmesine bir nevi demokratik bir yapılanma getirdi… capo di tutti capi sadece manevi bir değer olarak kaldı ve zamanla mafya içinde yıllarını vermiş eski yaşlı etkili patronlar bu sıfatla anılır oldu.

Lucky Luciano

Luciano’nun getirdiği bir diğer yenilik de eski moda mafya usüllerini tamamen yıkmasıydı. Bunlardan en önemlisi yabancı çetelerle de iş birliği yapmak ve mafyanın içine yabancıları alabilmekti. Meyer lansy ve buggsy siegel bunun en önemli 2 örneğidir. Luciano ve yakın arkadaşları tüm bu yenilikleri yaparken eski dönem mafya büyükleri kendilerini “young turks” olarak isimlendirdi. Luciano ve ekibi de amerikan kültürüne adapte olup ilk başta bıyıklarını keserek yenilikçi tavırlarını şeklen de ortaya koydular… Mafya içinde bugün bile bıyık bırakmak yasaktır.


Luciano, amerika’dan sınır dışı edildikten sonra küba’dan işleri yönetmeye devam etti. Uluslararası uyuşturucu ağını ilk defa burada organize etti. Küba’daki bu toplantıya frank sinatra da katılıp konuklar için konser vermiştir.

Luciano’nun çetesi bugün genevose ailesi olarak bilinir ve hala new york’un en güçlü ailesidir ve mafya dünyası içinde lakapları rolls royce’tur.

İkinci dünya savaşı sırasında hapisten çıkmak umuduyla sicilya’da abd lehine politik çalışmalar yürütmüş ve bu sayede amerikalılar sicilya’da nispeten dostane bir şekilde karşılanmışlardır. 

Tek gözü, fotoğraflarından da anlaşılabileceği üzere daha kısıktır. Bunun sebebi, gençken uğradığı bir bıçaklı saldırıda gözüne aldığı darbedir. Ölümcül yaralar aldığı bu saldırıdan kurtulunca, takma adı lucky, yani şanslı olmuştur. Uzun yıllar new york’ta waldorf astoria’nın en lüks suitinde charlie rose adıyla ikamet etmiştir. Hoodlum filminde andy garcia, lansky filminde ise anthony lapaglia tarafından canlandırılmıştır.

26 ocak 1962 günü napoli havalimanı’nda kalp krizinden ölmüştür.

Tarihin En Sansasyonel ve Şık Giyinen Mafyası: John Gotti kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: