Teknoloji

Activision Blizzard’ı satın alan Microsoft, Ubisoft firmasını da satın alıyor!

Microsoft, Far Cry, Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi serilerin yayıncısı Ubisoft şirketini satın almak için görüşmelere başladı.

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda Call of Duty gibi yapımlarla sektörde yer edinen Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alması, oyun dünyasını derinden sarstı. Bu gelişme sonrası Sony gibi rakip şirketlerin hisselerinde gözle görülür bir düşüş yaşanırken, akıllara ilk olarak Microsoft’un Activision Blizzard imzalı oyunları diğer platformlara verip vermeyeceği sorusu geldi.

Microsoft, çok yakında yeni bir bomba daha patlatmaya hazırlanıyor. Bloomberg’in raporuna göre şirket, Far Cry, Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi serilerin geliştiricisi ve yayıncısı Ubisoft’u satın almak için görüşmelere başladı.

Microsoft, Activision-Blizzard oyun şirketini satın alıyor. Xbox Game Pass’e gelebilecek Activision-Bilizzard oyunları!

Microsoft, Ubisoft’u satın alacak mı?

Daha önce Bethesda ve Activision Blizzard’ı dudak uçuklatan rakamlara satın alan Microsoft’un bir sonraki hedefi Ubisoft. Şu an için ne Microsoft ne de Ubisoft cephesinden olası bir satın almayla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak Bloomberg’e göre görüşmeler bir süre önce başladı ve erken müzakere aşamasında.

Microsoft ubisoft
Microsoft Ubisoft

Ubisoft’un en büyük hissedarı yüzde 15 ile Guillemot ailesi konumunda. Şirketin hisseleri ise geçtiğimiz yıl yüzde 41 oranında düşerek 5,2 milyar dolara kadar geriledi. Bu nedenle olası bir satın alma teklifine sıcak bakılabilir.

Bu arada Ubisoft’a talip olan tek şirket Microsoft değil. Zira Blackstone Inc. ve KKR & Co. gibi özel sermaye firmaları da yayıncının durumunu yakından takip ediyor. Ancak şimdiye dek potansiyel alıcılardan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Microsoft Ubisoft
Microsoft Ubisoft

Ubisoft, iddiaların ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz günlerde üstü kapalı bir bildiri yayınladı. Şirket, ürün portföylerinin geniş olduğunu ve sektörde karşılarına çıkabilecek fırsatları değerlendirebileceklerini söyledi. Açıklamada satın almayla ilgili net bir ifade yer almasa da şirketin böyle bir durumda olumlu bir yanıt vereceği de büyük ölçüde belli oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: