Goygoy

Milyarderler hakkında bilmediğiniz gerçekler

Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın servetinin yarısı dünyadaki açlığı bitireceği gündem olmuştu. Peki gerçekten milyarderler, dünyadaki açlığı bitirebilir mi? Sizler için milyarderler hakkın bilmediğiniz gerçekleri araştırdık!

1. Geçen yıl içinde (evet, bu pandemide) milyarder sayısı patlayarak şu anki toplamı 2.755’e ulaştı.

2. Geçen yıla göre 660 kişi daha fazla. Yani her 17 saatte bir yeni bir milyarder eklendi. Toplam net değerleri 13.1 trilyon dolar, geçen yıla göre 5 trilyon dolar daha fazla.

3. Aslında, pandeminin ilk ayında ABD milyarderleri servetlerine toplu olarak 300 milyar dolar ekledi .

4. Ve bu kesinlikle korkunç olsa da, yeni değil. Büyük Durgunluğun ardından, milyarderlerin serveti, ABD’nin hanehalkı servetinden beş kat daha yüksek bir oranda arttı.

5. Ekonomist Jeffrey Sachs’a göre, yoksulluğu sona erdirmenin maliyeti 20 yıl boyunca her yıl kabaca 175 milyar dolar. Bu, dünyanın milyarderlerinin dünyadaki yoksulluğu çözebileceği ve hala neredeyse 10 trilyon doları olduğu anlamına geliyor.

6. Elon Musk , 306.5 milyar dolarla şu anda dünyanın en zengin milyarderi. Yılda 100 milyon dolar kazansanız bile, bu düzeyde bir servet biriktirmeniz yine de 3.065 yılınızı alacaktır.

7. Dünyanın ikinci en zengin milyarderi, Amazon CEO’su Jeff Bezos. Saniyede 3,715 $ kazanıyor. Amerikalıların çoğu haftalık 984 $ kazanıyor.

8. Jeff Bezos için 88.000 dolar harcamak (bu , ABD’deki ortalama yıllık maaşın 2,5 katı) 1 dolar harcamak gibidir. Ve bu 2018 tahminlerine göre.

9. Amerikalı milyarderler 1990 yılına göre en az 17 kat daha fazla toplam zenginlikte.

10. İnanabiliyorsanız, milyarderler arasında bile büyük bir servet uçurumu var . Çoğunluk, %94, 10 milyar dolar veya daha az değere sahip. Bundan sonra, %5’i 10 ila 30 milyar dolar arasında bir değere sahipken, tüm milyarderlerin %1’inden daha azını oluşturan mega milyarderlerin değeri 30 milyar dolardan fazla.

11. Milyarderler sadece inanılmaz derecede etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda doğrudan siyasetimizin içinde yer alırlar. Netflix’teki bir diziye göre, yaklaşık bir düzine dünya lideri milyarder. Ayrıca Çin Parlamentosu’nda yaklaşık 100 milyarder var.

12. Milyarderler , avukatlardan lobicilere kadar, sistemdeki yasal boşluklar yoluyla vergilerinin düşük tutulmasını sağlama konusunda uzmanlaşmış kişileri işe alır.

13. Sonuç olarak, sonuç milyarderler ise gizleme birden fazla beşte IRS sağladıkları gelir. Evet, %1 vergi o kadar çok kaçıyor ki, ödenmemiş federal vergilerin üçte birinden fazlasını oluşturuyorlar.

14. Ayrıca, tüm adaların milyarderlerin vergilerden kaçınmasına yardım etmeye adadığı açık deniz finansal sistemi de var. Örneğin, Güney Pasifik Cook Adaları, varlıklı insanların alacaklılardan varlıklarını gizlemelerine yardım etme konusunda kelimenin tam anlamıyla uzmanlaşmıştır.

15. Bu offshore hesapların bir sonucu olarak, dünya GSYİH’sının yaklaşık %10’u – yani trilyonlarca dolar – gizleniyor.

16. Dahası – milyarderler ne kadar değerli olduklarını bile bilmiyor olabilirler ve bildiğimiz rakamlar tamamen kapalı olabilir. Aslında, çoğu milyarderin servetinin üçte ikisi kamuya açık bilgi değildir.

17. Ve IRS’nin yetersiz finanse edilmesi ve personelinin yetersiz olması, çoğu zaman milyarderlerin adil paylarını ödemelerini sağlayamaması gerçekten yardımcı olmuyor .

18. Tabii ki bu da en son ve en korkunç gerçeğimize getiriyor: Milyarderler neredeyse HİÇBİR vergi ödemiyorlar.

19. Basitçe söylemek gerekirse: “Düzenli geliri aşağı çekerek ve bunun üzerinden düzenli gelir vergisi ödeyerek bir milyar dolar kazanmayacaksınız.”

Peki siz milyarderler arasında olmak ister miydiniz? Milyarderler arasında olup dünyadaki açlığı bitirebilir miydiniz? Bizlere yorumlarda yazın!

Elon Musk Servetini 1 Günde 36 Milyar Dolar Arttırdı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + 7 =

%d blogcu bunu beğendi: