Kültür-SanatTeknoloji

Nasa, Artemis projesini eğlenceli bir animasyon ile anlattı!

NASA yaklaşık 50 yılın ardından ilk insanlı Ay görevine hazırlanıyor. Artemis projesi kapsamında Ay’a astronot göndermeye hazırlanan NASA, bir süredir testlere devam ediyor. Çalışmalarına tüm hızıyla devam eden uzay ajansı, yakında başlatılacak olan “Artemis I” görevini basit videolar ile açıklıyor.

NASA Artemis I projesi sayesinde yakın zamanda Ay’a insan göndermek istiyor

Uzay programını daha fazla insan ile paylaşmak isteyen NASA, “Artemis I” projesini basit terimlerle anlatan üç açıklayıcı video hazırladı. Mevcut plana göre “Artemis I”, NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion uzay aracı ile birlikte yaz ayları içerisinde fırlatılacak.

“Artemis I”, uzun bir aranın ardından Ay’a insan gönderme görevinin ilk ayağını oluşturuyor. Buna göre “Artemis I”, mürettebatsız olarak belli bir yörüngede uçacak. Her şey yolunda giderse Artemis II” görevi ile ikinci bir test uçuşu daha yapılacak. 2025 yılına gelindiğinde ise “Artemis III” görevi ile Ay’a ilk kadın ve siyahı insanın ayak basması planlanıyor.

Paylaşılan ilk animasyonda SLS roketinin, “Artemis I” görevinin başlangıcında Orion uzay aracına nasıl güç vereceğini ortaya koyuyor. Uzay aracının fırlatılmasından hemen sonra ise roketin uzay aracından ayrılmasını gösteriyor. Sonrasında ise diğer kapsüllerin uzay aracından ayrılarak, Orion’un nasıl bir rota izleyeceği basit bir dil ile anlatılıyor.

İkinci videoda ise Orion’un Ay’a yaklaştıktan sonra karşılaşacağı durumlar konu alınıyor. Ay’ın yerçekimi etkisine girecek olan Orion’un motorlarının ateşlenmesi ile uydunun yörüngesine girmesi ve burada 6 gün geçireceği anlatılıyor. Bu süreçte NASA, Ay yüzeyi ve uzay aracının performansı hakkında yeni veriler toplayacak.

Bu aşamadan sonrasını ise Orion’un Dünya’ya dönüş yolu oluşturuyor. Motorları tekrar ateşlenerek Ay’ın yörüngesinden çıkarılacak olan Orion, 5 gün içerisinde tekrar Dünya’ya dönecek. Uzay aracı, Dünya’nın atmosferine yaklaşık 40 bin km/s hızla girecek ve bu esnada araç büyük bir baskı ile karşılaşacak. Özel olarak tasarlanan ısı kalkanı ve inişten kısa bir süre önce açılacak paraşütler ile uzay aracının güvenli bir şekilde Dünya’ya iniş yapması planlanıyor.

Nasa, Perseverance keşif aracının Mars’ta çektiği en iyi fotoğrafları paylaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine + 16 =

%d blogcu bunu beğendi: