Kültür-Sanat

Nasa’nın 10 kentrilyon dolarlık Psyche projesinde yazılım sorunu ortaya çıktı ve proje ertelendi!

NASA’nın Psyche uzay aracı ile değerli metalleri barındıran bir asteroidi incelemek için başlattığı proje ertelendi.

NASA, metal açısından oldukça zengin olan bir asteroidi incelemek için uzun bir süredir çalışmalarda bulunuyor. Büyük bir rezerve sahip asteroidi incelemek üzere geliştirilen Psyche uzay aracının son testlerine Mart ayında başlanmıştı. Ancak Ağustos ayında gerçekleşmesi beklenen projede sorun büyük görünüyor.

Psyche uzay aracını kontrol eden yazılım sorunu, projeyi 1 yıl erteledi

Metal açısından zengin asteroid 16 Psyche’yi keşfetmek için tasarlanmış bir sonda olan Psyche, ekonomik açıdan bakıldığında NASA için oldukça önemli bir proje durumunda. Uzay madenciliği olarak da bakıldığında şimdiye kadar ki en büyük projelerden birisi olabilecek Psyche, son dönemde bazı sorunlarla boğuşuyor.

Geçtiğimiz haftalarda NASA, Psyche uzay aracını kontrol eden yazılımda küçük çaplı sorun oluştuğunu ve bu yüzden 20 Eylül 2022’de fırlatmanın gerçekleşeceğini söylemişti. Ancak görünen o ki projeyi riske atabilecek yazılım sorunu giderilemedi. NASA, fırlatmanın 2023’ün ortalarına doğru ertelendiğini belirtti.

Psyche uzay aracı

Güneş sistemimizin içerisinde Mars ile Jüpiter arasında Psyche isimli asteroidin 10 kentilyon dolar değerinde madene sahip olduğu tahmin ediliyor. 225 km çapındaki asteroit, neredeyse tamamı demir ve nikelden oluşan bir yapıya sahip. 

Psyche uzay aracı

Eğer beklendiği gibi 2023 yılında fırlatma gerçekleşirse Psyche uzay aracının asteroide ulaşması 2029 yılında olacak. Öte yandan bazı bilgilere göre projenin 2023 yılında gerçekleşmeme ihtimali de bulunuyor. Sorun çözme ve gerekli testler 2024 yılına kadar da sürebilir.

Dünya’nın, Satürn gibi halkaları olsaydı ne olurdu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − three =

%d blogcu bunu beğendi: