Kültür-SanatTeknoloji

Netflix şifresini paylaşanlara ağır yaptırımlar geliyor!

Netflix, 100 milyon kişinin arkadaşlarından veya aile üyelerinden edindikleri şifreleri kullanarak platformu kullandıklarını belirtiyor.

Netflix, içerisinde yer alan dizi ve film içerikleri ile en çok tercih edilen platformlardan birisi olarak öne çıkıyor. Milyonlarca aboneye sahip olan platformun kullanıcılarının şifrelerini paylaşması ise şirketin daha fazla kişiye ulaşmasının önüne geçiyor. Netflix ise 2023 yılı ile birlikt bu konuda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Netflix şifre paylaşımının önüne geçmek istiyor

Netflix, yaklaşık 100 milyon kişinin arkadaşlarından veya aile üyelerinden edindikleri şifreleri kullanarak platformu kullandıklarını belirtiyor. Bu konuda harekete geçen şirket, 2023’ten itibaren yeni hesaplar oluşturmaya teşvik etme umuduyla şifre paylaşımına karşı sert önlemler almayı planlıyor.

netflix şifresi paylaşmak suç

Ünlü dizi ve film platformu bir süredir kullanıcılarının şifre paylaşamalarının önüne geçmek adına çeşitli yollar deniyor. Bu süreçte içeriklere ‘izleme miktarı kadar para ödeme’ dahil birçok seçenek üzerinde duruluyor. Netflix böylece abonelerin şifre paylaştıkları kişiler tarafından oluşturulacak ekstra ücreti ödemekten kaçınmalarını öngörüyor. Ancak bu sistemden uygulamanın arayüzünü daha karmaşık hale getireği gerekçesi ile şimdilik uzak duruluyor.

Netflix’in şifre paylaşımı ile mücadele etmek için nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmiyor. Ancak şirketin 2023 yılında bu doğrultuda önemli kararlar alacağı oldukça açık. Netflix’in belirlediği kurallar da şifre paylaşımının önüne geçiyor.

Platformun resmi internet sitesinin Yardım Merkezi’nde de şifre paylaşımı konusunda net ifadeler yer alıyor. Buna göre şirket, hesapların yalnızca birlikte yaşayanlar tarafından paylaşılabileceğini ve kullanıcıların IP adreslerini, cihaz kimliklerini ve hesap etkinliklerini izleyerek kuralları uygulayacağını söylüyor.

Netflix, daha düşük maliyetli, reklam destekli bir katman sunarak yeni aboneler için geçişi kolaylaştırmayı umuyor. Ayrıca, daha sorunsuz bir deneyim için görüntüleme geçmişini ve kişiselleştirilmiş bilgileri kaydeden yeni bir “Profili Yeni Bir Hesaba Aktar” özelliği de kullanıma sunulmuş durumda.

Görünen o ki Netflix, 2023 ile birlikte şifre paylaşımı konusunda önemli adımlar atacak. Peki siz dijital içerik platformunun şifre paylaşımı konusunda atacağı adımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Netflix’e onca para ödemeyen istemeyenlere alternatif ücretsiz film dizi platformları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 4 =

%d blogcu bunu beğendi: