SporKültür-Sanat

Olimpiyat Altın Madalyasının Değeri Ne Kadar?

Olimpiyat altın madalyasının değeri, olimpiyatta yarışan sporcular için elbette paha biçilemez ancak maliyeti nedir? Kaç dolar? Olimpiyatta madalya kazanan sporcular ne kadar kazanıyor? Bu soruların cevaplarını kısaca verelim.

Olimpiyat madalyasının değeri, olimpiyatta yarışan sporcular için paha biçilemez. Olimpiyat altın madalyasının gerçek maliyeti biraz şaşırtıcı. Ağırlığı 556 gram olan madalya sandığınızdan daha ucuza mal oluyor çünkü tamamı altından değil. Hem de epey bir süredir bu durum böyle. Kayıtlara göre, madalyaların tamamen altından yapıldığı yalnızca iki olimpiyat var: 1904 st louis ve 1908 londra yaz olimpiyatları.

Olimpiyat Altın Madalyasının Değeri Ne Kadar?


Şu sıralar tokyo’da dağıtılan 556 gramlık madalyanın ise yalnızca 6 gramı altın kaplama, geri kalanı ise saf gümüş. Bu da ağustos 2021 itibarıyla yaklaşık olarak 800 amerikan dolarına tekabül ediyor. Yani 6800 türk lirası gibi bir şey. ancak bu madalyaların seneler sonra açık artırmalarda acayip paralara satılabildiğini de eklemem gerek.

Olimpiyat Altın Madalyasının Değeri Ne Kadar?


Sporcuların ne kadar kazandığını merak edenleriniz olabilir. Onu da hemen cevaplayalım. Altın madalya kazananlar 37.500 dolar, gümüş alanlar 22.500 dolar, bronz sahipleri ise 15.000 dolarlık bir ödeme alıyor olimpiyat komitesinden.

Sorumluluklarını Gerçekleştiremeyen Devletler İçin Kullanılan Failed State Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + three =

%d blogcu bunu beğendi: