Teknoloji

Pandemi dönemin rekorlara doymayan Steam yeni bir rekor kırdı!

Steam en son Nisan ayında, 26 milyon eşzamanlı oyuncu düzeyine çıkarak bir oyuncu rekoru kırdı. Şimdi ise SteamDB tarafından paylaşılan verilere göre Steam, 27 milyon ile yeni bir rekor kırdığını gösteriyor. Steam bünyesinde en çok oynanan yapımların başını CS:GODota 2 ve PUBG çekiyor.

Steam kendi rekorunu kırarken o an oyunda 7,8 milyon oyuncu yer aldı. Bu da Mart 2020‘den itibaren 8,1 milyon ile kırılan rekorun altında kaldı. Buna rağmen sayılara baktığımızda halen CS:GO oynayan önemli bir kitlenin olduğunu görüyoruz.

Steam’de Squid Game oyunu yayınlandı: Crab Game

CS:GO listenin başında yer aldı

Steam bünyesinde en yüksek oyuncu sayısına 915.791 ile CS:GO ulaştı. Bunu ise Dota 2677.744 oyuncuyla takip ederken, PUBG344,841 oyuncu sayısını elde etti. Halo Infinite tarafında henüz beta aşamasında kemik bir kitlenin oluştuğunu görüyoruz. Çünkü o da 146.212 oyuncu sayısı gibi önemli bir düzeye geldi.

Pandemi oyuncu sayılarını önemli ölçüde artırdı

Steam platformunun yükseliş eğilimi Covid-19 pandemisiyle birlikte başladı. Kendini izole etmek için eve kapatan insanlar bu süreçte oyunlara yöneldi. Örneğin 2 Şubat’ta Steam’in mevcut 18.537.490 olan rekoru aşılarak 18.801.944 seviyesine ulaştı. Bu zamandan beri de sayılar ilk kez 20 milyon seviyelerini aştı.

steam rekor

Şükran Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik Steam oyuncu sayılarını artırmaya oldukça katkı sağladı. Bunun yanı sıra Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi durumlar da önemli etki oluşturdu. Cyberpunk 2077‘yi yarı fiyatına satın alan oyuncular da yapım hakkında olumlu yanıtlar bıraktı. Böylece oyunun notu dijital satış platformunda üste çekilmiş oldu.

Steam’in Sonbahar indirimleri hala geçerliliğini sürdürüyor. Bu noktada platformun oyuncu sayısını daha da artırması beklentiler dahilinde yer alıyor. Her ne kadar Epic Games önemli bir atılım yapmış olsa da, baktığımızda Steam hala lider koltuğunda oturuyor.

Önümüzdeki günler Steam yeni bir rekor ile karşımıza çıkabilir. Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − eleven =

%d blogcu bunu beğendi: