Teknoloji

Para kazanabileceğiniz Youtube Shorts hakkında detaylar

YouTube Shorts fonunu ekim ayı itibarıyla Türkiye’de de kullanıma sundu. YouTube Shorts fonu kısa video içerik üretimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Shorts formatında yaratıcı videolar üreten içerik üreticilerine ve sanatçılara katkıları karşılığında ödemeler yapılıyor. Sanatçılara ve medya şirketlerine 30 milyar doların üzerinde ödeme yapan YouTube; Mayıs ayından bu yana da dünyanın çeşitli pazarlarına 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu’nu sağlıyor. Bu fonu önümüzdeki aylarda daha çok ülkede kullanıma sunması beklenen YouTube’un içerik üreticilerine Shorts performanslarına göre her ay 100 ila 10.000 dolar arasında bir ödeme yapacağı belirtiliyor. Fondan yararlanmak için içerik üreticilerinin bazı kriterleri yerine getirmesi bekleniyor. Açılan kanalın YouTube’un Topluluk Kuralları’na, telif hakkı kurallarına ve ödeme politikalarına uygun olması ve içerik üreticilerinin kanallarına son 180 gün içinde en az bir adet formata uygun Shorts videosu yüklemiş olmaları gerekiyor. İçerik üreticisinin yaşadığı ülke/bölgede kabul edilen reşit olma yaşının üzerinde olması da aranan bir diğer koşul olduğunu belirtelim.

Facebook, metaverse birimi için 2021 yılında en az 10 milyar dolar harcayacak

YouTube Shorts konu hakkında açıklama yapıldı

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop, “Bu fon, Shorts formatındaki videolar için uzun vadeli ödeme planımız için ilk adımı temsil ediyor. Bu uygulamanın Türkiye’ye gelmesinden dolayı büyük heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

YouTube Chief Business Officer Robert Kyncl fonla ilgili şu açıklamada bulundu: “14 yılı aşkın bir süre önce, platformda elde edilen gelirin büyük kısmını içerik üreticilerle paylaşan, türünün ilk örneği olan iş modelimiz YouTube İş Ortağı Programı’nı (YPP) başlatarak günümüzün içerik üreticileri ekonomisinin temellerini attık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + thirteen =

%d blogcu bunu beğendi: