Seyehat

Pinek Yolda : İzmir,Alaçatı

Yepyeni bir yazı dizisiyle karşınızdayız. Bu yazı dizimizde Türkiye’nin cennet köşelerini, sizlere tanıtıp deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Bu ilk yazımızda güzel ülkemizin en batısından başlıyoruz. Tahmin edebildiniz mi? Son zamanlarda popüleritesi iyiden iyiye arttıran İzmir’in Alaçatı beldesinde cebinizi çok fazla yormadan yapabileceklerinizden bahsedeceğiz…

Alaçatı, izmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. İzmir’in merkezine yaklaşık 70 kilometre uzakta olup, Alaçatı’nın popüler olmasının en büyük sebeplerinden birkaçı, tarihi taş evleri ve yılın 360 günü rüzgar alan plajlarının rüzgar sörfüne elverişli olması.

“Ayrıca kültürel etkinliklerden hoşlanan biriyseniz, son 10 yıldır ilkbahar aylarında Alaçatı’da düzenlenmekte olan Alaçatı Ot Festivaline katılıp, bölgede yetişen otlardan yapılan, ot yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.”

Kamp Severler İçin Alaçatı Koyları

Şimdi sizlere, cebinizi yormadan kendimizin deneyimlediği çok özel iki koydan bahsedeceğiz. Bu koylar, delikli koy ve kleopatra plajı.

Delikli Koy

Alaçatı merkezden yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Delikli koy, birkaç yıl öncesine kadar çevrede yaşayanlar haricinde kimsenin bilmediği delikli koy, popüleritesini çok zamanlarda iyiden iyiye arttırdı. Çevredeki diğer koylara göre denizi soğuk ve plajının kayalık zemin olmasından dolayı kamp açısından zorlu şartlara sahiptir. Ancak deniz suyunun berraklığı, adından da anlaşılacağı gibi kayalardaki oyunlar görsel bir şölen sunmaktadır. Zaman burayı popülerleştiren de bu kayaların doğal oluşu ve insanların burada fotoğraf çekinme isteğidir..

Gelelim kamp için artı ve eksilerine;

Deniz suyunun soğuk ve kayalık oluşundan kaynaklı çok fazla kişiye hitap etmemesi. Ayrıca kaya zeminden, plajının çok fazla rüzgar almasından dolayı çadır kurmada ve kurduğunuz zeminin sert olmasından kaynaklı bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Sert zemin için mutlaka önlemlerinizi alın. Yakınlarda market ve tuvalet sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bunları  göz önünde mutlaka bulundurun. Tuvalet için Alaçatıya gitmeniz gerebilir. Ayrıca yakınlar ufak tefek marketler bulunmakta ve bu marketler sizlere servis yapmaktadır. Ancak ücretler normale göre biraz pahalı. Geceleri ise soğuk geçmekte ancak gece inanılmaz güzel manzaralar sizleri karşılamaktadır. Gökyüzünde tüm yıldızları görebilirsiniz.

Kleopatra Koyu

Delikli koyun birkaç kilometre ilerisinde bulunan kleopatra koyu, tam olarak saklı bir cennet. Saklı cennet dememizin sebebi bu koya arabayla ulaşmak isteyenler navigasyona güvenmeyin. Delikli koydan ileri giderken SERTUR SİTESİ çıkacaktır. Sertur sitesinin içine girip yan yolundan devam ettiğinizde, Kleopatra koyuna ulaşabilirsiniz. Bu önemli bilgiye mutlaka dikkat edin. Plajı kumsal olup delikli koya göre çadır kurma açısından çok daha büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çok fazla güneş aldığı için yanınızda mutlaka güneş şemsiyesi götürmenizi tavsiye ediyoruz. Delikli koy gibi akşamları yine soğuk geçmektedir. Ayrıca gündüzleri site sakinleri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Eğer gitmeye karar verirseniz, hafta için daha erken saatlerde gidip rahat bir kamp alanı seçip sakinliğin tadını çıkartabilirsiniz. Tuvalet imkanı yine olmayıp, Sertur sitesinin marketi yiyecek içecek konusunda yine sizlere destek sağlamaktadır.

Alaçatı merkezde bir çok büyük market bulunmaktadır. Bizim sizlere önerimiz alışverişinizi bu marketlerden yapmanız yönünde. Ayrıca çevreyi kirletmemeye özen gösterin.

Tripadvisor Avrupa’nın En İyi 25 Plajını Açıkladı! İlk 20 İçerisinde Türkiye de Var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 + eleven =

%d blogcu bunu beğendi: