Yemek & Sağlık

Prezervatif yırtılması durumunda ne yapmalıyız?

Prezervatif yırtıldı/patladı, ne yapmalıyım? Seks esnasında başınıza gelebilme ihtimali olan bu durumda yapacaklarınız, prezervatifin tam olarak seksin hangi aşamasında patladığına göre değişiyor.

Prezervatifin nerede patladığı çok önemli.

1. Vajinal seks esnasında prezervatif patladıysa

İlk olarak, prezervatif (kondom) hala partnerde mi yoksa dişi kişide yatıya mı kalmış, kontrol etmek gerekiyor. baktık, prezervatif yerinde, burada yapılacak ilk şey işemek; bu sayede üretra etrafındaki spermler basitçe uzaklaştırılır. Daha sonra çömelip vajen kaslarını sıkıp bırakarak içeride kalmış olduğu düşünülen spermler akıtılmaya çalışılır. 

Sakın vajinal duş yapmayın. Bu, içeride bulunan spermlerin daha derine gitmesine yol açabileceği gibi, vajende bulunması normal koruyucu bakteri sayısını da azaltarak cinsel yolla bulaşan hastalık riskini de artırabilir. Dış genital bölgenizi ıslak mendil veya ılık oturma banyosuyla temizleyebilirsiniz. Ertesi gün hapı kullanılabilir, cinsel yolla bulaşan hastalık taraması için ortalama 2 hafta beklemek gerekiyor.

Prezervatif yırtılması durumunda ne yapmalıyız?
Cinsel ilişki sırasında geri çekilme yöntemi güvenli mi?

2. Anal seks esnasında prezervatif patladıysa

Tuvalete çömelip spermi ıkınarak çıkarmak gerekiyor. anal bölgede duş önerilmiyor; yıkamaya çalışırken yırtıklar oluşabiliyormuş. Bu yırtıklar da cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşını arttırabiliyor.

Prezervatif yırtılması durumunda ne yapmalıyız?

3. Oral seks esnasında prezervatif yırtılırsa

Spermi yutun veya tükürün. bulaş riski en fazla ağız içinde. hızlıca spermi uzaklaştırmak gerekiyor buradan. sonra bol su ile çalkalama ve gargara. En az bir saat dişinizi fırçalamayın, fırçalama, ağız mukozasında ve diş etlerinde yaratabileceği yırtıklarla riski arttırabilir.

Bu son ikisinde de cinsel hastalık taraması için en az iki hafta beklenmesi gerekiyor.

KAYNAK

Belediye otobüsünde cinsel ilişkiye girdiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve + eleven =

%d blogcu bunu beğendi: