Şövalyeler giydikleri zırh ile nasıl tuvalete gidiyordu?

Şövalyeler için savaş alanında mükemmel birer koruyucu olan tam zırhlar, tuvalet konusunda biraz zahmetlilermiş. Şövalyeler giydikleri zırh ile nasıl tuvalete gidiyordu?

İtalyan ve alman zırh ustaları 1400’lerde tam plaka zırhları geliştirdiler. Bu icat, savaş alanında tam bir nimet olsa da tuvaletini yapmak isteyen bir süvari ya da şövalye için can sıkıcı bir duruma sebep olabiliyordu.

1450 yılından İtalyan tam plaka zırh

Zırh takımlarında, ata binmeyi zorlaştırdığı için kasıkları veya kalça kısmını kaplayan metal plakalar kullanılmıyordu ancak düşmanın bacakların arasından yukarıya doğru bir kılıç ya da mızrak saplamasını önlemek için dökümlü bir zincir gömlek ya da zincir etekler kullanılıyordu. Şövalye ve süvariler uzuvlarının tahriş olmasını önlemek için bu zincir gömleğin altına kapitone pamuklu bir tayt giyiyordu.

1555 yılında Fransa Kralı İkinci Henry için yapılan zırh

Çelik bacak plakalarının ayak bileklerine doğru kayıp acı vermemesi için bu plakaların bir bel kemerine ya da gövde zırhına bağlanması gerekiyordu.

Tüm bunları giyen bir şövalye, doğa kendisini çağırdığında ve tuvalete girmek zorunda kaldığında çömelebilmek için arkadaki tüm bu aksesuarları kaldırmak için yaverine ihtiyaç duyardı.

Bacak zırhlarının bel kemerine bağlı olması ve alta giyilen bir tayt da söz konusu olunca şövalyenin tuvalete girebilmesi için tüm bu aksesuarların çıkarılması gerekliliği de doğardı.


Şövalyenin dizanteri olması ve ishal problemi yaşaması durumunda tüm bu teferruatla uğraşırken altına sıçacağını, hatta bunu tercih edebileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Nasılsa zırhını ve kendisini temizleyecek bir yaveri var… İşinizi sevmiyorsanız bu yaverin yaşadıklarını aklınıza getirin… Bundan sonra da montla sıç yerine zırhla sıç dersiniz… Şövalyeler giydikleri zırh ile nasıl tuvalete gidiyordu? derken konu nasıl buraya geldi? Azimle sıçan zırhı bile delermiş. Peki siz şövalye olmak ister miydiniz?

KAYNAK

Elon Musk’un Starlink uydu antenlerine kediler girmiş! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + nine =

%d blogcu bunu beğendi: