Teknoloji

SpaceX’in Starlink uydularının ortalama internet hızı belli oldu!

SpaceX’in Starlink uydu internet hizmeti, dünya çapında indirme hızları sağlama konusunda geniş bant interneti geride bırakmaya devam ediyor. Yeni rapor, son araştırmasını yayınlayan internet hız testi firması Ookla’dan geliyor.

Starlink internet ağı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri için önceki çeyreğe göre ortalama indirme hızlarında gözle görülür bir artış yaşadı. ABD haricinde Kanada, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkelere sunduğu internetin indirme/yükleme hızları dikkat çekiyor.

Speedtest’in son raporu Amerika Birleşik Devletleri dahil 18 ülkeyi kapsıyor ve Starlink’in çoğu ülkede geniş bant indirme hızlarını geride bıraktığını gösteriyor. SpaceX’in hizmeti ABD’deki 3. çeyreğin 87.25 Mbps hızına kıyasla 4. çeyrekte 104.97 Mbps’ye ulaştı. Bu, üç ay içerisinde yüzde 20’lik artışa ve Starlink çanakları için yapılan yazılım güncellemesinin önemine işaret ediyor.

Ancak ABD’deki en yüksek ve en düşük hızlar arasında orantısız farklar olduğunu da belirtmek gerekiyor. En yüksek indirme hızı Florida’da (191.08 Mbps) iken, en düşük indirme hızı Oregon (64.95 Mbps) eyaletindeydi.

Starlink, Ookla’nın anketine dahil edilen 18 ülkenin 14’ünde ülkenin sabit internet sağlayıcılarından daha iyi performans gösterdi. En büyük fark ise Starlink’in sabit geniş bant indirme hızına neredeyse üç kat fark attığı Avustralya’daydı. Avustralya’daki medyan sabit indirme hızı 51,35 Mbps iken, Starlink 141,55 Mbps’lik bir hız sağladı.

Starlink’in ayrıca diğer ülkelerde de performansı dikkat çekti. Kanada’da 106.64 Mbps, Birleşik Krallık’ta 121.94 Mbps, Belçika’da 155.15 Mbps ve Almanya’da ise 115,58 Mbps ortalama internet hızına sahip olduğu ortaya çıktı.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell tarafından yapılan açıklamalara göre internet ağı 1 trilyon dolarlık bir pazar ve sonuçlar, SpaceX internet takımyıldızını oluşturmaya devam ederken, hizmetinin zaman içinde geliştiğini gösteriyor.

Türkiye’deki en hızlı ve en yüksek internet hızı sunan firmaları belli oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 10 =

%d blogcu bunu beğendi: