Yemek & Sağlık

Spor yapmadan önce kahve içmek yağ yakımını arttırıyor!

Yeni bir çalışma, egzersiz yapmadan 30 dakika önce kahve içmenin, egzersiz sırasında vücudunuzun yaktığı yağ miktarını önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. ispanya’daki granada üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 3 mg/kg kafeinin (kabaca bir espressoya eşdeğer) egzersiz sırasında yağın oksidasyonunu veya yanmasını artırdığını buldular.

Araştırmanın baş yazarı francisco josé amaro-gahete, “yağ oksidasyonunu artırmak için sabahları aç karnına egzersiz yapılması tavsiyesi yaygındır. Ancak bu önerinin bilimsel bir temeli olmayabilir; çünkü bu artışın sabahları egzersiz yapmaktan mı yoksa daha uzun süre aç kalmaktan mı kaynaklandığı bilinmez” diyor.

Çalışmada katılımcılar dört hafta boyunca haftada bir egzersiz testine alındılar. Egzersiz öncesi son yemekten ve son egzersizden teste kadar geçen süreler standartlaştırıldıktan sonra kondisyon bisikletinde egzersiz yapmaları sağlandı. Egzersiz öncesi bazı katılımcılara sabah 8 ve akşam 5’te olmak üzere 3mg/kg kafein ve plasebo verildi ve yağ oksidasyonları ölçüldü.

Kahve, depresyon gibi ruhsal hastalıklara iyi geliyor!


Amaro-gahte araştırmasının sonuçlarını “egzersiz yapmadan 30 dakika önce kafein alımının, günün hangi saatinde olursa olsun egzersiz sırasında maksimum yağ oksidasyonunu sağladığını gösterdi” diye açıklıyor. Bu artış etkisinin öğleden sonra, sabaha göre daha güçlü olduğunu gördüklerini de ekliyor.

Yağ yakmanın ve kafeinin çekirdek vücut sıcaklığınızı yükselttiği ve bu şekilde yaktığınız kalori miktarını artırdığı düşünülmektedir. Kafein ayrıca adrenalin üretebilir ve lipoliz süreci için uyarıcı olabilir. Lipoliz, yağ dokusunun vücudun bir enerji kaynağı olarak kullanabileceği yağ asitlerine dönüştürülmesidir.

Yağ yakma amacıyla spor yapıyorsanız rutininizi akşam üzeri 17.00 ve sonrasına ayarlayıp öncesinde de sert bir kahve içerseniz bu size süreçte yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − 9 =

%d blogcu bunu beğendi: