Yemek & Sağlık

Sümük yemek sağlıklı mı?

Herkesin küçükken mahallede veya sınıfında sümüğünü çaktırmadan yiyen bir tanıdığı olmuştur sanki… Peki sümük yemek sağlıklı mı?

Küçük çocukların parmaklarının burunlarına doğru kaydığını, burunlarını karıştırıp çıkanları ağzına attığını hepimiz tatsız bir şekilde izlemişizdir.

Sümük yemenin bilimsel adı mucophagy‘dir. Ve burun karıştırmanın saplantılı bir alışkanlık haline geldiği durum da rinotillexomania olarak bilinir.

Sümük burnunuzdaki küçük tüyler tarafından yakalanan bakteri, virüs ve kirden oluşur. Peki mucophagy ve rinotillexomania gibi davranışlar güvenli midir?

Bazı kişiler sümük yemenin bizler için iyi olabileceğini iddia ediyor. “hijyen hipotezi” mikroplara ve belirli enfeksiyonlara erken maruz kalmanın bağışıklık sisteminin gelişimini artırabileceğine dair bir teoridir.


Ancak sümük yemek konusunda faydalı olup olmadığını kanıtlamak oldukça zor. Tahmin edebileceğiniz gibi sümük yemek konusunda yapılacak bir çalışma için yeterli sayıda gönüllüyü bulmak oldukça zor olacaktır.

Bilimsel olarak faydasını kanıtlayamadığımıza göre bunun iyi bir fikir olmadığını söylemekte sakınca yoktur. Ellerimiz bakteri veya virüs taşıyor olabilir ve burnumuzu karıştırırken bunları da burnumuza sokuyor olmak hastalıklara sebep açabilir. Burnunuzu karıştırdıktan sonra ellerinizi uygun şekilde temizlemezseniz de bu bakteri virüsleri başkalarına da bulaştırma ihtimaliniz artar.

Bu nedenle bir dahaki sefere siz (yapmazsınız ya…) veya küçük çocuğunuz burnu burnunu karıştırma gereği hissettiğinizde bunu yapmak yerine peçete kullanmaya çalışmalısınız. Büyük ihtimalle verebileceği fayda alacağınız riske değmeyecektir.

kaynak

Kahve, depresyon gibi ruhsal hastalıklara iyi geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + sixteen =

%d blogcu bunu beğendi: