Kültür-SanatSeyehat

Suudi Arabistan’ın kendi piramitlerini inşa edeceği Mirror Line projesi!

Suudi Arabistan Prensi Salman ‘Kendi piramitlerimi inşaa etmek istiyorum’ dedi ve şehir planlamacılarını cesur olmaya davet etti. İşte karşınızda Suudi Arabistan’nın yeni projesi: Mirror Line.

Suudi Prensi Muhammed bin Salman, yetkilileri krallığın kurak kuzeybatısında arazi geliştirmeye yönlendirdiğinde, Mısır piramitleri kadar iddialı bir şey talep etti.

Suudi Prensi Muhammed bin Salman, yetkilileri krallığın kurak kuzeybatısında arazi geliştirmeye yönlendirdiğinde, Mısır piramitleri kadar iddialı bir şey talep etti.

Şehir planlamacıların, fikri ilk kez ayrıntılı olarak ortaya koyan planlama belgelerine göre, yürüyüş yolları ile birbirine bağlanan, kıyı, dağ ve çöl arazisi boyunca 120 kilometre boyunca paralel uzanan 487 metre yüksekliğinde iki binanın yapılması planlanıyor. Mirror Line olarak adlandırılan proje, Prens Muhammed’in doğrusal bir topluluk oluşturma planlarıyla ilgili önceki duyurusuna dayanıyor ve plandan haberdar olan kişilere göre, tamamen tamamlandığında bir trilyon dolara mal olması ve yaklaşık beş milyon insanı barındırması bekleniyor.

Geçen sonbahara ait belgeler, binaların altından yüksek hızlı bir tren geçeceğini gösteriyor.

mirror line

Proje, sakinlerini beslemek için binalara entegre dikey tarım planlıyor. Eğlence için, Mirror Line’da yerden 300 metre yüksekliğindeki  bir spor stadyumu planlanıyor. Ayrıca iki binada bir kemerin altında yatan yatlar için bir marinaya sahip olacak.

Mirror Line, Prens Muhammed tarafından krallığın ekonomisini petrole olan bağımlılığından çeşitlendirmek için tasarlanan Massachusetts büyüklüğünde bir gelişme olan Neom’u oluşturan bir dizi yüksek profilli projeden biridir.

Mirror Line, Prens Muhammed tarafından krallığın ekonomisini petrole olan bağımlılığından çeşitlendirmek için tasarlanan Massachusetts büyüklüğünde bir gelişme olan Neom'u oluşturan bir dizi yüksek profilli projeden biridir.

Suudi Arabistan’ın egemen varlık fonuna ait olan Neom, yabancı yatırımları çekmek ve binlerce yeni iş yaratmak istiyor. Ancak, birçok Batılı ülke ve şirketin krallığı ve fiili hükümdarı Prens Muhammed’in 2018’de gazeteci Jamal Khashoggi’nin Suudi ajanlar tarafından öldürülmesinin ardından Riyad’ın insan hakları sicili nedeniyle boykot etmesiyle, önemli miktarda dış ilgi ve nakit toplamak şimdiye kadar zor oldu. Batı’nın bu izolasyonu, geçen hafta Prens Muhammed ile ABD Başkanı Biden arasında yapılan yüksek profilli zirvenin ardından sona erdi ve potansiyel olarak Neom’a daha fazla yabancı yatırım gelmesinin önünü açtı.

Suudi Arabistan, Metaverse ile dijital kabe yarattı: Dijital Hacılar geliyor!

Daha da önemlisi, proje için planlar hala değişebilir olsa da krallık, Prens Muhammed’in ülkesini dünyanın en iyi destinasyonlarından biri haline getirmeyi amaçlayan Mirror Line gibi iddialı projelerde ilerlemesini sağlayan yüksek petrol fiyatlarından beklenmedik bir gelir elde ediyor.

Daha da önemlisi, proje için planlar hala değişebilir olsa da krallık, Prens Muhammed'in ülkesini dünyanın en iyi destinasyonlarından biri haline getirmeyi amaçlayan Mirror Line gibi iddialı projelerde ilerlemesini sağlayan yüksek petrol fiyatlarından beklenmedik bir gelir elde ediyor.

Suudi Arabistan Mirror Line’ı inşa etmeyi başarırsa yapı, dünyadaki hiçbir yapıya benzemeyecek. Mirror Line, onu tasarlayan şehir plancılarına daha şimdiden meydan okuyor. Örneğin, prensin ulusal dönüşüm planının dayattığı 2030 bitiş tarihi ile karşı karşıyalar ve Mirror Line’ın kesişeceği koridorlarda milyonlarca kuşun göçünün nasıl yönetileceği gibi birçok soruyu çözmeleri gerekiyor.

Neom çalışanları, pandemi sonrasında insanların yüksek katlı bir ortamda yaşamaktan kaçınabileceği ve yapının büyüklüğünün çöl vadilerindeki yeraltı suyu akışının dinamiklerini değiştireceği ve kuşların ve diğer hayvanların hareketini kısıtlayacağı endişelerini dile getirdi.

Neom çalışanları, pandemi sonrasında insanların yüksek katlı bir ortamda yaşamaktan kaçınabileceği ve yapının büyüklüğünün çöl vadilerindeki yeraltı suyu akışının dinamiklerini değiştireceği ve kuşların ve diğer hayvanların hareketini kısıtlayacağı endişelerini dile getirdi.

Mirror Line, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi Thom Mayne tarafından kurulan ABD merkezli Morphosis Architects tarafından tasarlandı ve diğerlerinin yanı sıra Montreal merkezli WSP Global ve New York’tan Thornton Tomasetti de dahil olmak üzere en az dokuz diğer tasarım ve mühendislik danışmanını içeriyor. Binanın ise aşamalı olarak inşa edilmesi planlanıyor.Chicago merkezli kar amacı gütmeyen Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi’nin CEO’su Javier Quintana de Uña, “Daha önce hiç yapılmamış bir şeyi deniyorlar” dedi.

Mirror Line tamamen tamamlanırsa Akabe Körfezi’nden başlayıp sahil boyunca uzanan bir dağ silsilesini ikiye bölecek.

Mirror Line tamamen tamamlanırsa Akabe Körfezi'nden başlayıp sahil boyunca uzanan bir dağ silsilesini ikiye bölecek.

Prens Muhammed bir videoda Mirror Line için, ‘İnsanı ilk sıraya koyan ve bir medeniyet devrimi olan bir proje” dedi. Özel bir toplantıda ise prens, Mirror Line’da çalışan insanlara mimari hakkında cesurca düşünmelerini söyleyerek “Piramitlerimi inşa etmek istiyorum” dedi.

Kaynak: https://www.wsj.com/articles/inside-s…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × one =

%d blogcu bunu beğendi: