Tapu Senetlerimiz, Metaverse evrenine taşınıyor! Pilot şehir Amasya…

Son dönemin trendi haline gelen Metaverse’e yoğun ilgi gösteriliyor. İnsanlar bu sanal evrende ileri de değerleneceğini düşünerek arsalar satın almak için binlerce lira harcarken, bazıları işletmelerini bu alana taşıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü dikkat çekici bir adım atarak, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini sanal evren Metaverse için hazır hale getiriyor.

Daha önce uçaklardan alınan görüntülerle kırk bin kilometre kare kentsel alanı olan Türkiye’nin 3 boyutlu şekli çıkarıldı. Sabah’ın haberine göre, pilot il olarak seçilen Amasya, Metaverse ortamında sunuma hazır hale geldi.

Kadir Alkan, Metaverse evrende kuaför açıyor!

Amasya, Metaverse için hazır hale geldi

Amasya, şehrin dijital verileri akıllı şehirlerin, gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlama, gayrimenkul sigorta, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanların da temel teknolojik altlığını oluşturacak. Diğer iller için çalışmalar devam ediyor.

Proje çerçevesinde 3 boyutlu şehir modelleri, 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilerek gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirildi.

Entegre edilen veriler ile Türkiye, Metaverse gibi dijital teknolojilerle, akıllı şehirler ortamına hazır hale geliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde akademisyenler ve uzmanların katılacağı Metaverse ile ilgili çalıştay düzenlemeye hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − one =

%d blogcu bunu beğendi: