Kültür-SanatKadın & Moda

Taret Merdivenleri Toplantısı Tablosu – The Meeting on Turret Stairs

Taret Merdivenlerinde Buluşma Frederic William Burton tarafından yapılmış 1864 tarihli bir sulu boya resmidir. Resim İrlanda Ulusal Galerisi’nde sergilenmektedir. Resim suluboyadır, renk yoğunluğundan yağlı boya gibi görünür. Renginin yıpranma sorunundan dolayı günümüzde özenle saklanmaktadır.

İrlandalı soylu bir ailenin kızı olan Hellelil ile onu korumakla görevli Hildebrand’ın umutsuz aşkını anlatır. Kızın babası bu ilişkiye karşı çıkarak Hellelil’in 7 kardeşini Hildebrand’ı öldürmekle görevlendirir.

Cesur Hildebrand, Hellelil’in 7 kardeşinden 6sını öldürür. Hellelil ise hayatta kalan kardeşinin canını bağışlamasını ister. Hildebrand bunu yerine getirir fakat dövüşürken aldığı yaralarla güçsüzleşip Hellelil’in kollarında can verir. Hellelil de sevdiğinin üzüntüsüyle ölür.

Bu eser de ölmeden önce buluştukları merdiven altındaki romantik an tasvir edilmiştir. 2012’de İrlanda’da yapılan bir ankette, bu resim halkın oylarıyla İrlanda’nın en sevdiği resim olarak seçildi.

Kadının basamakları çıkarken ki üzgün ifadesi ve adamın hâlâ âşık bir şekilde kadının kolunu öpmesi tam bir sır olarak kalacak mutlu olamayan bir ilişkinin tasviri. Ressam bu hikayeyi tamamen yoruma açık bir şekilde bırakmıştır.

‘’Kederim yalnızca Tanrı tarafından bilinir’’

‘’Ve ah kederimin anlatılacağı kimse orada yaşamaz.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: