HaberlerDünyaPolitikTeknoloji

Trump Twitter’ı Kapatıyor. Twitter Kapışmasına Facebook Kurucu Mark Zuckerberg’te dahil oldu.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı bir tweet, Twitter tarafından güvenilir bilgi konusunda şüphe duyularak ‘bilgiyi doğrulama’ etiketi ile cevaplanmıştı. Çıkan tartışmalar ve Donald Trump’ın Twitter’ı kapatma tehdidinin ardından, Mark Zuckerberg de Trump’ın yanında yer aldı. Bugün ise Trump’a Jack Dorsey’den cevap geldi. Trump ve Twitter arasındaki gerginlik artacak gibi duruyor.

Zuckerberg Trump ve Twitter tartışmasında Trump’tan yana!

Twitter geçtiğimiz günlerde yanlış ve çelişkili bilgileri azaltmak amacıyla yeni özelliği ‘bilgiyi doğrula’ etiketini kullanıcılara sunmuştu. Bu özellik kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı bir tweet de ‘bilgiyi doğrula’ etiketi ile karşı karşıya kalmıştı.

Sürecin ardından bu duruma tepki gösteren Donald TrumpTwitter’ı kapatma tehditleri ile de gündeme oturmuştu. Tartışmanın başlamasıyla, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de Trump’tan yana tavrını belli etti.

Zuckerberg Trump ve Twitter tartışmasında Trump yanlısı! - ShiftDelete.Net (2)

Zuckerberg konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Sosyal medya platformları, gerçekliği sorgulayabilecek bir yer olmamalı.” sözleriyle Twitter durumu hakkında tavrını gösterdi. Fox News’e yaptığı açıklamalarda da Zuckerberg, “Twitter’dan daha farklı bir politikamız var.” sözleriyle Twitter’dan ayrışmak istediğini vurguladı.

Jack Dorsey ise bu duruma cevapsız kalmadı. Bugün attığı tweet ile ABD Başkanı Donald Trump’a sert tepkisini koydu.

Twitter’dan paylaştığı sözleri ise şu şekilde; “Bir şirket olarak eylemlerimizden sorumlu olan tek kişi var ve bu benim. Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın. Küresel seçimlerle ilgili yanlış veya tartışmalı bilgileri önlemeye devam edeceğiz. Ve yaptığımız hataları kabul edip sahip olacağız. Bu bizi “gerçeklik yargıcı” yapmaz. Amacımız, çelişkili ifadelerin noktalarını birleştirmek ve insanların anlaşmazlık içinde olduğunu göstermek, böylece insanların kendilerini yargılayabilmelerini sağlamaktır. Bizim için daha fazla şeffaflık önemlidir, böylece insanlar eylemlerimizin nedenini açıkça görebilirler.”

Bu konu ile ilgili tartışmalar devam edecek gibi duruyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Zuckerberg’ün tepkilerini önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: