Teknoloji

Twitch Kullanıcılarının Verileri Çalındı!

Aylık 140 milyonu aşkın aktif kullanıcısı ve 9 milyonu aşan yayıncı sayısıyla dünyanın en büyük yayın platformu olan Twitch, büyük bir iddia ile çalkalanıyor. Gelen son bilgilere göre, milyonlarca kullanıcının verileri çalınmış durumda.

VideoGamesChronicles cephesinden gelen habere göre, ismi henüz bilinmeyen bir hacker, Twitch’e dair on binlerce gizli veriyi ve kaynak kodlarını çalmayı başardı.

Instagram, IGTV ve Akıştaki Videoları Birleştirdiği Instagram Video Özelliğini Duyurdu!

Twitch yayıncıların aylık gelirleri de sızdırıldı

Twitch platformunun şu an karşı karşıya kaldığı iddia edilen saldırı daha önce gördüklerimizin hiçbirine benzemiyor. Nitekim kullanıcı verilerini, Twitch kaynak kodlarını, şifrelenmiş parolaları ve Twitch yayıncılarının aylık gelirleri de dahil olmak üzere binlerce gizli veriyi çaldığı iddia edilen hacker, bu verileri 4chan aracılığı ile 125 GB’lık bir torrent dosyası olarak paylaştı.

Anonim hacker tarafından yüklenen dosyaları indirip inceleyen bir takım Twitter kullanıcıları, Twitch’in ünlü yayıncılara yaptığı aylık ödemelerin dahi görüntülenebildiğini belirtiyor. Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere, xQcOW, Hasanabi ve Shroud gibi yayıncıların, Eylül ayında Twitch’ten aldığı ödemelerkuruşu kuruşuna gösterilmiş.

Bununla birlikte, Amazon Games Studios’un Steam‘e rakip olacak şekilde tasarladığı bir oyun platformuna dair gizli bilgilerin de ortaya çıktığı söyleniyor. Hacker tarafından çalınan veriler arasında, platformun kurulduğu günden itibaren yazılan bütün yorumların dahi yer aldığı açıklandı.

Konuyu kullanıcılara ilk duyuranlardan biri olan Sinoc şunları söyledi:

“Twitch.tv sızdırıldı. Tüm web sitesi; Kaynak kodlarıyla birlikte web versiyonu ve birçok konsol/mobil versiyonundaki yorumlar, Steam’e rakip olacak bir oyun platformu, ödemeler, şifrelenmiş parolalar ve benzeri şeyler… Şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz.”

-Sinoc.

Bu aşamada kullanıcıların kredi kartları ve şifrelerinin çalındığına dair resmi bir onay gelmiş olmasa da durum oldukça ciddi görünüyor. Twitch kullanıcılarının, iki kademeli güvenlik özelliğini en kısa sürede etkinleştirmeleri ve hesaplarının şifresini derhal değiştirmeleri öneriliyor. Henüz Twitch cephesinden resmi bir açıklama gelmemiş olsa da ünlü yayın platformunun sahibinin Amazon olması yaşanan krizi daha kritik hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine + six =

%d blogcu bunu beğendi: