Kültür-Sanat

Uzayda Film Çeken Yönetmen Mars ve Ay’da Film Çekmek İstiyor

Geçtiğimiz günlerde uzayda film çeken Rus ekip filmi tamamlamaya devam ediyor. Ekip, yönetmen Klim Shipenko, oyuncu Yulia Peresild ve astronot Anton Shkaplerov‘dan oluştu. 5 Ekim günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ekip, uzaydaki ilk uzun metrajlı filmi çekti. Uzayda film çeken yönetmen Klim Shipenko, mars ve ay’da film çekmek istiyor!

“Vizor” isimli filmin çekimleri 12 gün sürdü. Filmde, istasyonda hastalanarak Dünya’ya geri dönemeyen bir astronotun gönderilen bir doktor yardımıyla tedavi süreci anlatılıyor. Film ekibinin Dünya’ya dönmesinden sadece birkaç gün sonra yönetmen, “Sırada Mars ve Ay var” dedi.

Ruslar uzayda çekilen ilk film için yola çıktı

Uzayda çekilen filmin yönetmeni heyecan verici açıklamalar yaptı

Soyuz MS-18 görevinin parçası olan ekip, geçtiğimiz Cumartesi günü Dünya’ya döndü. Ekip, inişten hemen sonra ek sahneleri çekmeye devam etti. Bu arada, Rus yönetmen uzaydaki ilk uzun metrajlı filmi çekmesiyle dikkatleri üzerine toplamıştı. Ama artık gözü daha yükseklerde.

Uzayda ilk uzun metrajlı film çeken yönetmen Klim Shipenko
Klim Shipenko, 17 Ekim 2021’de Kazakistan’a iniş yaptıktan sonra sandalyede dinleniyor. (Foto: Pavel Kassin)

Reuters‘ın haberine göre, uzayda çekilen filmin yönetmeni Klim Shipenko, bir basın toplantısı düzenledi. Shipenko, gazetecilere Ay‘da ve hatta Mars‘ta bir devam filmi çekmeye istekli olduğunu söyledi.

Shipenko, basın toplantısında “Hazırız” mesajını verdi. Devamında ise, “Uzay sinemasının uzayda çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ay’la ilgiliyse Ay’a gidelim, Mars’la ilgiliyse Mars’a gidelim.” dedi. Bu açıklaması ile bir kez daha dikkatleri üzerine çeken yönetmen, “Neden olmasın? Sinema neden stüdyoda çekilsin?” şeklinde konuştu.

Uzayda çekilen filmin ekibi kim?
Oyuncu Yulia Peresild Dünya’ya iniş yaptıktan sonra. (Foto: Sergey Savostyanov/Sputnik)

Uzayda film çeken yönetmen, bazı zorluklardan da bahsetti. Uzay deneyiminin ona film çekmenin yeni yollarını öğrettiğini söyledi. Basın toplantısında, “Dünyada hayal ettiğim bazı sahneler tamamen farklı bir şekilde bir araya geldi. İnsanlar uzayda yüz yüze olabiliyor ancak biri baş yukarı, diğeri yatay. Kamera da farklı bir düzlemde olabiliyor.” dedi.

Yulia Peresild kim
Yulia Peresild, filmde doktor rolünü canlandırdı. (Foto: Ramil Sitdikov/Sputnik)

Shipenko, film üzerindeki çalışmaların gelecek yılın sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Bu arada, uzay sahnelerinin muhtemelen son 25 ila 35 dakikada gösterileceğini ekledi. Ayrıca filmin ne zaman gösterime gireceğini de açıklamadı. Bununla birlikte, maliyeti de açıklamadı ancak Shipenko, uluslararası ilginin büyük olduğunu söyledi. Bu nedenle maliyetini karşılayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − eight =

%d blogcu bunu beğendi: