Teknoloji

Whatsapp, Telegram’ın popüler anket özelliğini getiriyor!

WhatsApp, geçen yıl kullanıcılarına kabul ettirdiği gizlilik sözleşmesinin ardından epey güven kaybettirdi. Bunun ardından Telegram ve Signal gibi küçük uygulamalar, WhatsApp rakibi olarak anılmaya başlamıştı. Dolayısıyla WhatsApp, rekabetin getirdiği baskı sonucunda rakiplerinde olup kendisinde olmayan özelliklerin yerini dolduruyor. Bu boşluk doldurma maratonunun yeni durağı belli oldu. Whatsapp, Telegram’ın popüler anket özelliğini getiriyor!

WhatsApp, gruplara anket özelliğini getiriyor

Telegram’da uzun süredir bulunan anket özelliği, özellikle geniş çaplı gruplarda epey kullanılıyor. Özellikle de binlerce kişinin olduğu kanalları düşündüğümüzde anketler olmazsa olmaz bir özellik. WhatsApp grupları, Telegram kanalları kadar geniş çapta olmasa da 50 kişilik gruplarda bile bir şeylerin tartışılması gerekebilir. Artık gruptaki üyelere bir konuda danışmak istediğinizde herkesi etiketlemek zorunda değilsiniz.

WABetaInfo’nun raporladığına göre, WhatsApp’ın erken iOS betasında anketler özelliği göründü. Fakat bu özelliği WhatsApp Beta’da görüntülemek henüz mümkün değil. Çünkü özelliğin hala geliştirilme aşamasında belirtiliyor ve kullanıcıların buna erişmesi mümkün değil. Yine de paylaşılan ekran görüntüsü, bize fikir veriyor:

WhatsApp uygulamasına gelecek anket özelliği ile ilgili bilmeniz gereken bir şey de uçtan uca şifrelendikleri. Yani ankete verdiğiniz cevaplar ve anketin kendisi, sadece grup katılımcıları tarafından görülebilir olacak. Tabii, katılımcılardan biri anketin ekran görüntüsünü alabilir ya da mesajı yönlendirebilir. Ancak işin WhatsApp’a düşen kısmının güvenli şekilde yürütüldüğünü söyleyelim.

Hatırlarsanız geçen yıl gündem olan WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinde, bazı verilerin diğer Meta şirketleri ile paylaşılabileceğinden bahsedilmişti. Bu özellik uçtan uca şifrelendiği için WhatsApp ya da Meta, sizin anketlere verdiğiniz cevapları görüntüleyemez. İçiniz rahat olsun, anketlere verdiğimiz cevapları reklamlarda kullanmayacaklar.

Whatsapp tepkiler özelliğinde yeni gelişmeler yaşanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen + 10 =

%d blogcu bunu beğendi: