Teknoloji

1.5 milyar Facebook kullanıcısının verileri çalındı mı?

Dün akşam Türkiye saati ile 18:40 sularında kesintiye uğrayan Facebook platformları, kullanıcıların tepkisine yol açmıştı. Sıradan bir kesintinin aksine uzun saatler süren erişim sorunu, Facebook ve platformları adına da bir ilke sebep oldu. Peki, Facebook kullanıcıların verileri çalındı mı?

Buna göre Facebook ilk kez bu kadar uzun süre erişilemez hale geldi. Hal böyle olunca sosyal medya kullanıcıları Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın yerine Telegram, Twitter gibi uygulamalara yöneldi. Twitter üzerinde kısa sürede TT olan platformlar, binlerce paylaşıma konu oldu.

1.5 milyar Facebook kullanıcısının verileri çalındı mı?
Instagram, Facebook, WhatsApp Neden Çöktü?

Anonymous iddiaları yalanladı!

Bu paylaşımlar arasında en dikkat çekeni ise hiç şüphesiz 1.5 milyar kullanıcının verilerinin satışa çıkması oldu. Birçok kullanıcı bu iddiadan sonra telaşa kapılarak konu hakkında Tweet’ler göndermeye başladı. Ünlü bir hacker forumunda satışa çıktığı iddia edilen verilerin 1.5 milyar kullanıcıyı kapsadığı ve isim, soyisim, e-posta adresi, konum, cinsiyet, telefon numarası ve kullanıcı adı gibi bilgileri içerdiği belirtildi.

1.5 milyar Facebook kullanıcısının verileri çalındı mı?

Bu iddialarla birlikte gittikçe büyüyen komplo teorilerine, sabah saatlerinde Anonymous tarafından açıklama geldi. Dünyanın en büyük hacker topluluğu olarak bilinen grup, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iddiaların aslını yansıtmadığını ifade etti.

Kullanıcıların sırf tık uğruna bu tarz komplo teorileri oluşturduğuna dikkat çeken hacker grubu şöyle dedi:

“Facebook kesintisi sırasında, Facebook’un saldırıya uğradığı ve 1,5 milyar kullanıcının verileri sızdırıldığı manşetlerini okumuş olabilirsiniz. Bu bilgi yanlıştır, insanlar tık alabilmek için sansasyonel başlıklar oluşturarak kesintiden yararlandı.

Gerçekte olan şu: Birisi 1,5 milyar kullanıcının genel bilgilerini indirmek için bir web kazıyıcı kullandı. Bunların tümü Facebook ile paylaşmayı seçtiğiniz herkese açık bilgilerdir ve herkes bu bilgileri görebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − 13 =

%d blogcu bunu beğendi: