Kültür-Sanat

22 Nisan Dünya Günü

22 Nisan Dünya Günü. Evrensel bir gün olan Dünya Günü 22 Nisan’da her yıl olduğu gibi kutlanıyor. Ve Dünya Günü vasıtası ile daha güzel bir dünya için önerilerde bulunuyor.

DÜNYA GÜNÜ TARİHÇESİ

22 Nisan Dünya Günü

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Faydaları Neler? Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

DÜNYA GÜNÜ MESAJLARI

22 Nisan Dünya Günü

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevre sorunlarına öncelik verelim.

Bugün 22 Nisan küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi konulara dikkat çekmek için aktivist John McConnell’in önerisiyle uygulamaya geçmiş bir farkındalık günü.

22 Nisan Dünya Günü’nde bir kez daha hatırlatıyoruz: Dünya; üzerinde yaşayan bütün canlıların evi. Tüm canlılar için dünyayı içinde bulunduğu ekolojik krizden kurtarmamız gerekiyor.

Gezegenimizi seviyoruz çünkü dünya bizim yuvamız. Dünya günü kutlu olsun.Gezegenimizi daha mutlu bir yer haline getirelim. Yaşanabilir bir dünya için Evimizi koruyalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 12 =

%d blogcu bunu beğendi: