Haberler

Akaryakıt zamları durdurulamıyor! LPG’ye bir zam daha!

Artan döviz kurları ve brent petrolün yükselişi sonrası ülkemizde akaryakıt fiyatlarına tarihi bir zam beklentisi oluşturdu. Akaryakıt zamları durdurulamıyor. LPG’ye bir zam daha gelecek.

Küresel anlamda petrol fiyatları son birkaç aydır sabitlenmek bilmiyor. Bir düşen bir artan fiyatlar hem küresel salgından hem de politik durumlardan etkileniyor. Son günlerde de brent petrol bir kez daha yükseliş eğilimine girdi. Bir de döviz kurlarında yaşanan artışlar düşünüldüğünde ülkemizde akaryakıt fiyatlarının artması kaçınılmaz oluyor. Bu sefer gündeme gelen konu klasik bir zamdan çok daha fazla. İşletmeler ve ve sürücüler yaklaşık yüzde 50’ye yakın miktarda bir zammı gündemlerine aldılar.

Akaryakıt zamları halkın belini bükmeye devam ederken, bu gece yarısından itibaren otogaza 23 kuruş zam gelecek. Bu zamların devam etmesi beklenirken toplamda %50 oranında akaryakıt zammı bekleniyor.

Dizel mi? Benzinli mi?

Akaryakıt fiyatları 10 liranın üstüne çıkacak

Akaryakıt istasyonu işletmecisi Mehmet Ali Şanver “Yakın zamanda iki haneli olması beklenilen fiyatlar için pano değişikliği yapılıyor. Son yapılanlar ve beklenen zamlar gerçekleşir ve akaryakıtta sıfırlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de geri getirilirse pompaya yansıyan toplam artış yaklaşık yüzde 50’ye yakın olur. Bu durum en çok tüketiciyi etkileyecek. Biz yine TÜPRAŞ’tan alıp üzerine 10 kuruş koyup müşteriye satacağız. Fakat her gelen zam halkın cebine yansıyacak. Devletin, şu anda sıfıra inen ÖTV’den ne kadar süre feragat edeceğini bilmiyoruz. Gelecek haftalarda benzin ve motorine 2 ila 2.50 lira; LPG’ye ise 1 lira zam geleceği sektörde konuşuluyor. Eğer sıfırlanan ÖTV geri getirilirse pompaya yansıyan toplam artış, KDV de üzerine eklendiğinde yaklaşık yüzde 50’ye yakın olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × five =

%d blogcu bunu beğendi: