Kültür-Sanat

Ankaralı Hannibal olarak bilinen, insan eti yiyen seri katil: Özgür Dengiz kimdir?

İşlediği cinayetlerin ardından kurbanlarının etlerini yiyen Ankaralı Hannibal olarak bilinen Türk seri katil Özgür Dengiz ve onun ilginç hikayesi!

“insan eti yemeye bayılıyorum. beni adeta coşturuyor. bugüne kadar dana eti yediğimiz için ne kadar aptalmışız.”

Bu sözler ankara yamyamı (ankaralı hannibal) olarak da bilinen özgür dengiz isimli yerli ve milli seri katilimize ait. Kendisi 1980 yılında Edirne’de dünyaya geldi. Babası emekli bir asker (hatta bazı kaynaklara göre kıbrıs gazisi) annesi ise bir terziydi. Yine söylenenlere göre babası onun kendisi gibi asker olmasını istiyordu. Ancak özgür dengiz’in bırakın asker olmayı, sıradan bir işin bile altından kalkabilecek bir psikolojik yeterliliği yoktu. Sürekli sorun çıkarmaya meyilli bir doğası vardı. Bu doğası ona genetik olarak mı geçmişti yoksa çevresel sebeplerle mi insan eti yiyen bir caniye dönüşmüştü orasını tam olarak bilmiyoruz; çünkü ne yazık ki bu konuda benim bildiğim bilimsel bir çalışmamız yok. Bu canilere sadece katil etiketi vurmakla bu işin biteceğini zannediyoruz. Halbuki onları bu tarz vahşi cinayetleri işlemeye iten sebepleri de büyük bir titizlikle araştırmamız gerekiyor.


Özgür Dengiz, ilk cinayetini daha 17 yaşındayken işledi. Beraber alkol alırken tartıştığı yakın arkadaşını, arkadaşının kafasına defalarca vurmak suretiyle öldürdü. Bu ilk cinayetini işleyişindeki acımasızlığıyla bile aslında ilerde nasıl bir canavara dönüşeceğinin sinyallerini vermişti. Tabii ki ilerde olacakları ta o zamandan kestirebilmek hiç mümkün değildi.

İlk cinayeti ve hapse girişi ve sonrası

İlk cinayetinin ardından toplamda üç buçuk sene içeride yattı. 2000 yılının sonunda çıkan genel afla birlikte dışarı salıverildi. Çıkar çıkmaz da babası tarafından askere gitmesi için ikna edildi. Her sorunlu türk genci gibi askerde düzeleceği zannediliyordu; ama elbette bu büyük bir yanılgıydı. Askerdeyken sorunlarının çözülmesi bir yana muhtemelen kapana sıkışmışlık hissinden dolayı psikoloji daha da kötüleşti. Askerliği, aldığı cezalarla üç seneye kadar uzamış, sonunda da psikolojik problemleri sebebiyle askerlik yapamaz raporuyla sivil hayata şutlanmıştı. Askeri hastanede kendisine ileri derecede anti-sosyal kişilik bozukluğu teşhisi konulmuştu. Sistem, onu sürekli sıradan insanların arasına yollamaya çalışarak nasıl büyük bir hata yaptığının o zamanlar elbette farkında değildi.

Sivil hayata döndükten sonra ailesi ona bir terzi dükkanı açtı. Fakat bu işte tutunabilmesi de pek mümkün değildi. Onun yerine, geceleri çöplerden kullanılmış eşyaları toplayıp sonra da onları satarak geçimini sağlamaya başladı. Geceleri zaten uyuyamıyordu. Bu iş, onun için biçilmiş bir kaftandı.

2. Cinayeti


2007 yılına geldiğimizde dengiz, bir bilgisayar dükkanından kendisine bir bilgisayar beğendi. Bilgisayar işlerinden anladığını düşünüyor ve bu bilgisayarı da bu sebeple satın almak istiyordu. Ancak parası çıkışmadığından bilgisayar dükkanının sahibi haliyle satışı gerçekleştirmedi. Bu durumun dengiz’in hoşuna gitmediği ve dükkan sahibiyle tartışmış olabileceği söyleniyor. Çünkü sonrasında dengiz tarafından dükkan sahibi, defalarca kurşunlanarak öldürüldü ve iki diz üstü bilgisayarı, telefonu ve bir miktar parası da dengiz tarafından çalındı. Sonrasında dengiz, bu iki bilgisayardan birini satmaya çalışacak; ancak alıcı tarafından dolandırılacaktı. Sonrasında dengiz’in bir kişiyi daha öldürmeye teşebbüs ettiği ama söz konusu kişiyi öldüremediği ortaya çıkacaktı. Bu kişi muhtemelen onu dolandırmaya çalışan kişiden başkası değildi.

İnsan eti yemeye başlaması

Bu olaylardan 4 ay sonra bir çöp toplayıcısını öldürdü. Öldürme sebebi olarak da onun bölgesinde çöp topluyor oluşunu gösterdi. Hemen ardından 55 yaşında bir belediye çalışanı ile parkta karşılaştı. 55 yaşındaki kişi bir bankta oturuyordu. Dengiz söz konusu kişinin yanına oturdu ve bu kişiyle konuşmaya başladı. Bir süre sonra da konuştuğu bu adamı da adamın arkasından kafasına iki el ateş ederek öldürdü. Ardından da kurbanının cesedini arabasına taşıdı ve yanında taşıdığı bıçakla cesetten büyük et parçaları koparmaya başladı. Etlerin bir kısmını çiğ olarak yedi, geri kalanını ise çantasına koydu. Cesedin kalanını mamak çöplüğüne, cesedi iyice sarmak suretiyle bıraktı. Cesetten kendince kurtulduğunu düşündükten sonra da ailesiyle birlikte yaşadığı evine gitti. Yanında taşıdığı etlerin bir kısmını sokak köpeklerine, kalanını da buzdolabına koydu.


Belediye işçisinin cesedine birkaç gün sonra ulaşıldı. Zaten ailesi tarafından kayıp ilanında bulunulmuştu. Cesedin bulunmasıyla olayın korkunç bir cinayet olduğu da anlaşıldı. Cesedin durumu çok kötüydü. Cinayeti işleyen kişin caniliği cesede yapılandan kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Cesedin biraz ilerisinde cinayet aletleri de bulundu. Bulunan bıçak ve eldivenden parmak izi örnekleri alındı. Parmak izi 1997 yılında da cinayet işleyen Özgür Dengiz’e aitti. Dengiz polis baskınıyla yakalandı. Eğer yakalanmasaydı cinayetlerine devam edeceğini de itiraf etti. Yine itiraflarına göre sürekli insan eti yemek istiyor ve bu duygularına bir türlü hakim olamıyordu. Tüm bu itirafları yaparken de tek bir duygusal tepki gösteriyordu. O da kendini kontrol edemezcesine kahkaha atmaktı.

Boris Johnson Türk mü? İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Büyük Dedesi Ali Kemal Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − three =

%d blogcu bunu beğendi: