Kültür-Sanat

Boris Johnson Türk mü? İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Büyük Dedesi Ali Kemal Kimdir?

Theresa May’in istifasının ardından Muhafazakar Parti genel başkanlığına Boris Johnson getirildi ve kendisi İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Dikkat çekici kısım ise Johnson’ın Türklere uzanan bir soy ağacının bulunması. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Büyük Dedesi Ali Kemal Kimdir?


Boris Johnson, Osmanlı devleti’nin son içişleri bakanı ali kemal’in torununun çocuğudur

Ali Kemal’in hayatını anlatalım biraz.

1867 istanbul doğumlu olan ali kemal, istanbul’da mülkiye mektebi’ne giriyor ve dört yıllık dönemin son yılında buradan ayrılarak, fransızcasını ilerletmek için paris’e, oradan da cenevre’ye gidiyor. 1888’de istanbul’a dönen kemal, tekrar mülkiye mektebi’ne başlıyor ve avrupa’da gördüklerinden etkilenerek bir dernek kuruyor. Ancak bu -büyük ihtimalle zararlı görüldüğü için- kapatılıyor. Kemal de derneğini tekrar kurmaya çalıştığı için önce dokuz ay hapis yatıyor, çıktıktan sonra da halep’e sürgün ediliyor (temmuz 1889).

Bu yıllarda halep idadisi’nde türk dili ve osmanlı edebiyatı hocalığı yapıyor. ancak bu durgun hayata fazla dayanamayıp izinsiz olarak istanbul’a döndüğü için tekrar sürgün ediliyor ve paris’e gidiyor. burada jön türkler ile ii. abdülhamit’in arabuluculuğunu yapıyor. bir yandan da siyasal bilgiler okuyor ve buradan edindiği batı yanlısı izlenimlerini istanbul’da çıkan ikdam gazetesine gönderiyor.

1897’de brüksel elçiliğinde ikinci kâtipliğe atanıyor, burada oldukça uzun kalıyor çünkü ittihatçılardan çekindiği için istanbul’a dönememekte. Siyasal bilgiler diplomasını alınca da ii. meşrutiyet‘in ilanına kadar mısır, kahire’de bir prensin çiftliğini idare ederek yaşıyor.

Ve geldik boris johnson ile ilgili kısma

Ali kemal, 1903 yılında tatil için gittiği Londra’da Winifre Brun isimli bir ingiliz hanımla hayatını birleştiriyor. Bu evliliğinden bir Selma, bir de Osman isimli iki çocuğu oluyor ancak oğlunun doğumundan hemen sonra eşini kaybediyor maalesef. ii. meşruiyet’in ilanından bir gün önce de istanbul’a dönüş yapıyor. 31 mart ayaklanmasında, baş yazarlığını yaptığı ikdam gazetesi’ndeki liberalizm övücü yazıları ve darülfünun’daki dersleri nedeniyle etkili olduğu söyleniyor. Ve bunlar, ittihat ve terakki cemiyeti ile arasında yeniden bir husumet başlamasına neden oluyordu. 31 mart’ın ardından paris’e kaçan (1909), ittihatçıların iktidardan uzaklaşmasından sonra, 1912 affıyla geri gelen ali kemal, hükümet bab-ı âli baskınıyla devrilince bu sefer de viyana’ya sürülüyor. Üç ay sonra dönüp mülkiye’deki işini geri almasına ve yeni bir evlilik yapmasına rağmen bu sefer de -yine bab-ı ali etkisi nedeniyle- tutuklanıyor. İttihatçıların hükümetten düşmesine kadar da geçimini öğretmenlik ve tüccarlıkla sağlıyor.

Birkaç yıl genel sekreterlik gibi çeşitli görevler de yaptıktan sonra, 1919’da kurulan damat ferit paşa hükümetinde içişleri bakanı oluyor. Bakın burası önemli, bu görevdeyken kuvay-ı milliye ve mustafa kemal paşa aleyhine emirler yayınlıyor ve ingiliz muhipler cemiyeti’nin kurucularından biri oluyor. Hükümet içindeki bir anlaşmazlık yüzünden de istifa ediyor sonradan. Darülfünun’da ders vermeye devam ediyor ancak bu sefer de öğrencileri kendisini, “bağımsızlık, kutsiyet, milliyet hislerine yabancı oluşu, saldırgan şahsiyeti” nedeniyle istifaya davet ediyor. Haliyle okuldan ayrılıyor.

Anadolu hareketi için peyam-ı sabah gazetesindeki yazılarında olumsuz eleştirilerine devam ediyor. sanırım anadolu hareketini, ittihatçıların bir devamı olarak gömüş olmalı. Ancak büyük taarruz başarılı olduktan sonra “gayelerimiz birdir” isminde bir yazı yayınlayarak yanıldığını açıklıyor. Ne var ki, bu yeterli olmuyor. Kendisini tutuklama kararı çıkaran ankara hükümeti, istanbul polisinden kendisini ankara’ya göndermelerini istiyor. İzmit’te sakallı nurettin paşa ile görüştükten sonra dışarıda bekleyen genç subaylar tarafından lince uğruyor ve kafası çekiç ve taşlarla ezilerek öldürülüyor. Tarihlerden 6 kasım 1922… rıfkı atay’a göre Atatürk, bu ölüm şeklini hiç onaylamamış.

Ve… Ali Kemal’in ilk eşi olan ingiliz brun hanımdan torunu Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, bugün ingiltere başbakanı

Johnson, 1964 new york doğumlu olan johnson oxford’dan mezun olduktan sonra çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalışıyor ve 2001 genel seçimlerinde avam kamarası’na seçilerek siyasete atılıyor. İngiltere muhafazakar parti’nin henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde de londra belediye başkanı seçiliyor ve 2016’ya kadar bu görevi devam ettiriyor. 2016’da da theresa may tarafından birleşik krallık dışişleri bakanı olarak görevlendiriliyor. Zaten kendisi, esas olarak bu dönemde vuku bulan brexit sürecindeki sağcı çıkışlarıyla tanınıyor. 

Kendisi nisan 2016’da yaptığı bir konuşmada, “son derece türk yanlısı biriyim ancak 77 milyon türk ahbabımın ve türk kökenlilerin buraya herhangi bir kontrol olmadan gelmesini hayal bile edemiyorum. bu çılgınca olur. işe yaramaz” demişti…

işte böyle.

Otobüste bir beyaza yer vermeyerek siyahi devrimi başlatan kadın: Rosa Parks kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × five =

%d blogcu bunu beğendi: