Teknoloji

Apple, bir rekor daha kırdı!

Apple, 2021 yılının dördüncü çeyreğinde elde ettiği geliri açıkladı. Buna Apple geçen senenin aynı döneminde elde ettiği 111,4 milyar dolar gelir ile rekor kırdı ve kendine ait olan rekoru gelirştirdi. Şirketin açıkladığı rakamlar arasında en dikkat çeken artış ise iPhone satışları tarafında oldu. Buna göre firma yıllar sonra akıllı telefon pazarında liderlik koltuğuna da oturmanın hazırlığında.

Apple dördüncü çeyrekte iPhone satışları ile rekor kırdı

Tüm dünyayı etkileyen çip krizi ve tedarik sorunları Apple gelirlerini de oldukça etkiledi. Buna karşın teknoloji devi rekor bir büyüme rakamı açıkladı. Geçen sene iPhone 12 ile tasarım değişikliğine giden firma iPhone 13 ile önemli yenilikler sundu. Analistlerin tüm tahminlerini boşa çıkaran firma, iPhone 13 satışları ile kendi rekorunu kırdı. Özellikle Çin pazarında Huawei’nin de ambargo sonrası güç kaybetmesi, Apple’ın elde ettiği gelirde önemli pay sahibi.

Apple, dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı

Açıklanan rakamlara bakılırsa geçen seneye göre yüzde 11 büyüme sağlayan Apple, 123,9 milyar dolar gibi rekor bir gelir elde etti. Özellikle Wall Street analizleri Apple‘ın iPhone satışları tarafında 68 milyar dolar civarı gelir elde etmesini bekliyordu. Ancak ortaya çıkan rakamlara bakıldığında Apple rekor kırdı ve iPhone satışları ile 71,6 milyar dolar gelir elde etti.

iPhone tarafında oldukça olumlu olan tablo iPad tarafında ise yüzde 14 küçülme şeklinde karşımıza çıktı. Geçen sene aynı dönemde 8,44 milyar dolar olan iPad gelirleri bu yılın son çeyreğinde 7,25 milyar dolar seviyesinde.

Dördüncü çeyrek sonrası Apple servisleri daha da büyüdü

Apple dördüncü çeyrek gelirleri için en önemli artış ise Apple servislerinde karşımıza çıktı. Buna göre App Store gelirlerinin başını çektiği bu gelirler yüzde 24 büyüdü ve 19,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Şirket sadece Mac satışlarından bile 10,85 milyar dolar seviyesinde gelir elde etti. Apple Watch satışlarının başını çektiği giyilebilir aksesuar satışları ise 14,70 milyar dolar seviyesinde.

Apple Servisleri rekor büyüme oranı ile dikkat çekti

Apple’ın iPhone satışları ile elde ettiği bu gelir şu an için firmayı akıllı telefon pazarında uzun süre sonra lider pozisyona getirdi. Yaklaşık on yıldır lider olan Samsung ise Huawei’ye kısa süre kaptırdığı koltuğu şimdi de Apple’a kaptırdı. Ancak analistlere göre bu tablonun asıl sebeplerinden biri Galaxy Note serisine son verilmesi.

Samsung stratejik olarak ilk çeyrek rakamları için Galaxy S serisini, son çeyrekte öne çıkmak için ise Galaxy Note serisi satışlarına bel bağlıyordu. Ancak ikinci amiral gemisi serisinin Ağustos ayında gelmemesi Apple’ın ön plan çıkmasına neden oldu. Xiaomi’nin Huawei’nin ulaştığı standartlara ulaşamaması da iPhone satışları açısından rekor bir gelire neden oldu.

Apple 123,9 milyar dolar rekor gelir elde etmesi sonrası rakiplerin ise nasıl bir önlem alacağı merak konusu. Özellikle Samsung’un Galaxy S22 serisi satışları ile yakalayacağı başarı, pazar dengesinin yeniden Samsung’a kayması açısından önemli.

Teknoloji devi Apple, 2022 yılında tanıtacağı ürünler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − 11 =

%d blogcu bunu beğendi: