Teknoloji

Apple Event geride kaldı! İşte yeni iPhone, yeni Apple işlemcisi ve yeni iPad! #AppleEvent

2022 yılının ilk Apple Event etkinliği geride kaldı. Bizde sizler için Apple etkinliğinde tanıtılan yeni iPhone, iPhone SE 2022, yeni Apple işlemcisi M1 Ultra ve yeni iPad Air ile ortaya çıkan özellikleri fiyatları ve performanslarını araştırdık. iPhone SE 2022 ile incelememize başlıyoruz.

iPhone SE 2022 (iPhone SE 3)

Uzun süredir söylentilerini içerikleştirdiğimiz ve sizlerle paylaştığımız yeni iPhone SE, bugün gerçekleştirilen Apple EBIL etkinliğinde resmen tanıtıldı ve söylememiz gerek: Yeni iPhone SE 3 bomba gibi geliyor.

Özet geçecek olursak yeni iPhone SE, iPhone 13’teki iyi özellikleri almış ve geliştirmiş. Birçok insanın uzun süredir istediği iPhone 8 tasarımıyla bezenmiş ve çok hızlı bir hale gelmiş. Gelin yeni iPhone SE veya iPhone SE 3’ün özelliklerine göz atalım.

Yeni iPhone SE 3 teknik özellikleri:

yeni iphone se 3
 • Ekran: 4,7 inç Retina HD ön panel, IP67 su ve toz geçirme sertifikası
 • CPU: 6 çekirdekli Apple A15 Bionic
 • GPU: 16 çekirdekli Neural Engine
 • Kamera: 12 MP Smart HDR 4 destekli arka kamera
 • Bağlantı türü: 5G

Yeni iPhone SE 3, iPhone 13’ün A15 Bionic çipini almış ve onunla harika işler başarmış. GPU konusunda ise yine Apple’ın klasik Neural Engine’i kullanılmış. iPhone SE 3’ün en ilgi çekici yanlarından biri de 5G bağlantı kullanması. Cihaz kırmızı, gri ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile gelecek.

Apple’ın dediğine göre yeni iPhone SE 3’te iOS 15’in getirdiği dikkat arttırma özelliği kullanılabilecek. Yeni Harita uygulaması sayesinde yapay zekanın nimetlerinden faydalanabileceksiniz. Yeni iPhone SE 3’ün uzun yıllar yeni iOS güncellemelerini alacağı da belirtildi.

Yeni iPhone SE 3 ekranı: Retina HD

iphone se 3

iPhone SE 3’ün ekranı, 4,7 inç büyüklüğünde ve Retina HD teknolojisine sahip. Ekranda ayrıca IP67 su ve toz geçirme sertifikası bulunmakta. Bunların dışında Apple’ın dediğine göre yeni iPhone SE 3’te iPhone 13 ile aynı ekran kullanılmış. Söylenene göre iPhone SE 3’ün hem arka hem de ön cam paneli, bugüne kadar piyasaya sunulan en güçlü camlar.

Yeni iPhone SE 3 CPU’su: Apple A15 Bionic

apple iphone se 3 cpu

Apple’ın iPhone 13’te de kullandığı Apple A15 Bionic yonga seti, yeni iPhone SE 3’te de kullanılmış. Bu 6 çekirdekli işlemci uygulamaların açılışı, fotoğraf çekme, mesaj gönderme ve internette gezinme gibi aksiyonları çok daha hızlı hale getiriyor. Apple’ın beyanına göre iPhone SE 3, iPhone 8’den 1,8 kat daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip.

Yeni iPhone SE 3 GPU’su: Neural Engine

apple iphone se 3 gpu

iPhone SE 3’te yine iPhone 13’te kullanılan Neural Engine kullanılmış zira o da Apple A15 Bionic yonga setinin bir parçası. 16 çekirdekli Neural Engine, saniyede 15,8 trilyon işlem yapabiliyor ve bu sayede oyun, video izleme ve fotoğraf görüntülemede maksimum kaliteyi elde edebiliyorsunuz. Apple’ın dediğine göre iPhone SE 3’ün Neural Engine ile elde ettiği performans iPhone 8’den 26 kat daha hızlı.

Yeni iPhone SE 3 kamerası: Smart HDR 4

iphone se 3 kamera

Yeni iPhone SE 3’ün kamerası da klasik Apple kamera kalitesini taşıyor. Arka panelde bulunan tek kamera tasarımı iPhone 8’de de vardı. Yeni iPhone SE 3’teki kamera 12 MP’e sahip. Bu kameranın İşlenmiş Fotoğraflama ve Derin Füzyon gibi özellikleri bulunmakta. Bunların yanı sıra Smart HDR 4 teknolojisiyle ten tonları bozulmadan fotoğrafların renkleri ve kontrastları çok daha canlı bir hale getirilebiliyor.

Apple A15 Bionic yongasının getirdiği nimetler sağ olsun iPhone SE 3’te video çekerken gerçekten profesyonel gibi hissedebileceksiniz. ISP teknolojisi sayesinde video kalitesi son seviyeye çıkıyor ve yine ten tonlarını bozmadan videonun rengi ve kontrastı ayarlanabiliyor.

Yeni iPhone SE 3 fiyatı ve çıkış tarihi:

iphone se 3
 • iPhone SE 3 Türkiye fiyatı: 10.999 TL

Apple’ın açıklamalarına göre yeni iPhone SE 3’ün fiyatı ülkemizde 10.999 TL’den başlayacak. Cihazın hangi depolama kapasitelerine sahip olduğu belirtilmedi ancak  10.999 TL’lik fiyatın 64 GB’lık modele ait olacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki Cuma günü olan 11 Mart’ta ön siparişe açılacak olan iPhone SE 3, 28 Mart tarihinde ülkemizde  satın alınabilir olacak.

Apple M1 Ultra işlemci

Apple, önceki işlemcisinden 8 kat daha hızlı ve daha güçlü yeni işlemcisi M1 Ultra’yı tanıttı.

Apple’ın işlemcileri, birçok kullanıcıyı şu anki haliyle bile memnun ediyor olsa da onlar her seferinde daha iyisini yapabiliyor. Yeni cihazlarında kullandıkları M1 işlemcisine getirdiği yeniliklerle, Apple kullanıcılarının daha sorunsuz ve daha hızlı cihazlara sahip olmasına olanak sağlıyor.

Apple’ın Donanım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı John Ternus, yaptığı konuşmada Mac cihazlarını nasıl daha ileriye götürebilecekleriyle ilgili yaptıkları işlemci değişikliklerinden bahsetti. Görünen o ki iMac ve Macbook Pro’lar kullanıcılarına daha mükemmel bir deneyim yaşacak.

Gelmiş geçmiş en güçlü işlemci

m1 ultra apple

Yeni serilerdeki hemen hemen tüm cihazları Apple Silicon’a geçirdiklerini açıklayan Ternus, daha fazla performansa ihtiyaç duyan kullanıcıları mutlu etmek için M1 Ultra adlı işlemcilerini resmen duyurdu. Normal cihazlar hızı arttırmak için ana karta bağlı iki yonga kullanıyor ve bu Apple’ın yeni nesil cihazlarında da iki M1 Max’i birbirine bağlayarak gerçekleştiriliyor. Bu yeni işlemci teknolojisiyle Apple cihazlar artık; mevcut herhangi bir teknolojinin 2 katı yoğunluğa sahip ve 2.5 TB/s işlemciler arası bant genişliğine sahip. 

Cihazlar, bu yazılıma tek bir çip gibi davranarak daha hızlı erişime olanak sağlarken, %90 daha yüksek performans gösteriyor. Yeni işlemcinin bizlere sunduğu özelliklerden bazıları ise; 20 çekirdekli CPU, 16 daha yüksek verimli çekirdek ve 4 yüksek verimli çekirdekle birlikte 64 çekirdekli bir GPU. Bir önceki işlemci teknoloji M1’den de 8 kat daha hızlı olan bu yeni işlemci, saniyede 22 trilyon işlem ve 2 kat medya hızını da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda 200W daha az güçle, mevcut en yüksek GPU’larla aynı performansa sahip olması da kullanıcılar için büyük bir artı olacak. Mac cihazların performansını daha da yükseltecek olan M1 Ultra, Apple tarafından “Kişisel bilgisayarlardaki gelmiş geçmiş güçlü ve yetenekli çip” olarak görülüyor.

Yeni iPad Air ama bu nasıl Air

Apple’ın 8 Mart’ta gerçekleştirdiği lansmanında yeni iPad Air resmen duyuruldu. M1 çip ve 5G özellikleriyle birlikte gelecek olan tabletin teknik özellerine birlikte bakalım…

Apple’ın bugün düzenlenen yeni lansmanından çoğumuzun beklediği, güzel haberler gelmeye başladı bile. Bunlardan bir tanesi yeni iPad Air, önceki nesillerinden çok daha hızlı ve şarj konusunda çok daha başarılı işler yapacağa benziyor. 

Yeni iPad Air, Apple’dan beklenen şekilde öncekileri aratmayacak teknik özellikleriyle resmen duyuruldu. Gelin bu teknik özellikleri ve yeni gelen değişiklikleri birlikte inceleyelim…

İşte yeni iPad Air karşınızda

ipad air

Yeni iPad Air, M1 çip ile birlikte geliyor. En hızlı olduğu iddia edilen tabletlerden ve fiyat aralığındaki en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan 2 kat daha hızlı olduğu söylenen iPad Air’ın bu Windows dizüstülerden %60 daha hızlı bir GPU’ya sahip olduğu söylendi. Bununla birlikte Storyboards özelliğiyle ve iOS 15 ile birlikte gelecek olan iPad Air, 5 renk seçeneği ve 12 MP ön kamerasıyla kullanıcılarını bekliyor olacak. 

5G desteğiyle birlikte gelecek olan iPad Air, ayrıca ikinci nesil Apple Pencil’ları da destekliyor olacak. 18 Mart’ta satışa sunulacak iPad Air’in 64 – 256 GB arası depolama seçenekleri yer alıyor. %100 geri dönüşümlü malzemelerden üretilen bu yeni tabletin fiyatı ise 599 dolar olarak açıklandı. Yeni iPad Air, ülkemizde ise 10.699 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

Yeni Apple ürünlerinin Türkiye fiyatları neler?

Her Apple etkinliğinde olduğu gibi bu etkinliğin sonunda da Apple Store güncellendi. Apple lansmanlarında ürünlerin sadece ABD fiyatı gösterilir. Fakat bu fiyatlar direkt kur ile çarpılıp Apple Store’da gösterilmez. Ülkemizde hızlı değişen bir döviz kuru olduğu için dolar fiyatını Türk Lirası’na çevirmek yeterli olmuyor. KDV ve ÖTV’nin yanı sıra, Apple Türkiye’nin yerel fiyatlandırma politikası da hesaba katıldığı için ürünlerin ABD fiyatını bilmek yetmiyor.

Dolayısıyla, bu akşam tanıtılan yeni Apple ürünlerinin Türkiye fiyatları şu biçimi alıyor:

 • Yeni nesil iPhone SE 64GB: 10.999 TL
 • Yeni nesil iPhone SE 128GB: 11.899 TL
 • Yeni nesil iPhone SE 256GB: 13.699 TL
 • iPad Air 5 64GB: 10.699 TL
 • iPad Air 5 256GB: 13.299 TL
 • Studio Display: 27.999 TL
 • Studio Display (Nano-texture cam): 32.499 TL
 • M1 Max işlemcili Mac Studio: 35.999 TL
 • M1 Ultra işlemcili Mac Studio: 69.999 TL

Yeni ürünler ne zaman satışa çıkacak?

Her ürün tanıtıldığı gibi satışa çıkmıyor. Hatta bu akşam tanıtılan yeni nesil iPhone SE, seri üretime geçmedi bile. Dolayısıyla almayı planladığınız ürüne birkaç gün içinde ulaşmanız mümkün değil. Fakat bazı ürünlerde mevcut olan ön sipariş seçeneği ile stoklarda yerinizi ayırtabilirsiniz.

5. nesil iPad Air tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Bu akşam tanıtılan ürünlerin Apple Store’daki durumu şu şekilde:

 • Yeni nesil iPhone SE: 18 Mart’ta ön sipariş, 25 Mart’ta satış
 • iPad Air 5: Şu an mevcut değil
 • Mac Studio: Şu an mevcut değil
 • Studio Display: Şu an mevcut değil
Google, giyilebilir cihazlar için yeni bir teknoloji üzerine çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 4 =

%d blogcu bunu beğendi: