Kültür-Sanat

Ay’a Mini Kara Delikler Çarptı!

Bilim insanları, karanlık maddenin gizemli doğasına ışık tutabilecek mini kara delikler hakkında yeni bir iddiada bulundu…

Bilim insanları, Ay‘a çarparak uydumuzda izler bıraktığını düşündükleri kara delikler hakkında yeni bir tartışma başlattı. Aslında araştırmacılar, bu iddialarının var olan karanlık madde tartışmasını sonlandıracağını ileri sürüyor. Illinois Eyalet Üniversitesi (ABD) ve Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsü araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda yayımladıkları çalışmaya ilişkin yeni açıklamalar yaptı. İşte dikkat çeken o çalışma ve açıklamalar…

Beyaz Delik Nedir?

Kara delikler için Ay’ı incelemeliyiz!

İki araştırmacının Royal Astronomical Society‘de yayımladığı makale oldukça dikkat çekmişti. Söz konusu çalışmanın ortak yazarı Illinois Eyalet Üniversitesinden fizikçi Dr. Matt CaplanCNET‘e bir demeç verdi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada fizikçi, kara deliklerin parmak izlerini Ay’da bulabileceğimizi söyledi.

mini kara delikler
Nisan 2019’da yayımlanan bir kara deliğin ilk görüntüsü.

Çalışmaya göre, Büyük Patlama‘dan kısa bir süre sonra atom büyüklüğünde kara delikler oluştu. Bu hiper-yoğun nesneler evrenin dört bir yanına hareket etti ve Ay’a çarptı. Çalışmanın yazarları, bu mini cisimlerin Dünya da dahil olmak üzere pek çok kozmik cisme çarptığını ileri sürdü. Ancak Ay’ın ince atmosferi nedeniyle uydumuz bizim kadar şanslı değildi.

Çalışmanın ortak yazarı Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsünden teorik fizikçi Almog Yalinewich, bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Yalinewich, “Esasen Ay’la ilgili özel bir durum yok. Ay’a bakmamızın tek nedeni daha çok şey bilmemiz. Neptün, Jüpiter veya Merkür’ün bazı uyduları da iyi adaylar olabilir.” dedi.

mini kara delikler

Bir adım daha ileri giden araştırmacılar, çarpışmadan geriye kalan izlerin hâlâ Ay’da olabileceğini belirtti. Araştırmacılar, çarpmanın klasik asteroit çarpmalarından farklı şekil ve özelliklere sahip, birkaç metre genişliğinde küçük kraterler oluşturacağını söyledi.

Ekip, Ay’da bu tanımına uyan kraterler bulursak, bu küçük, ilkel kara deliklerin varlığını kanıtlayacağımızı iddia ediyor. Bunun için de NASA’nın Artemis programı gibi gelecekteki insanlı Ay görevlerinde bu kraterleri bulacağımızı söylüyor.

Araştırmacılar, söz konusu bulguların karanlık maddeye ışık tutabileceğini ileri sürüyor. Birçok fizikçi, karanlık maddelerin evrendeki maddenin çoğunluğunu açıkladığına inanıyor. Makaleye göre bilim insanları, karanlık maddenin ilkel evrendeki yoğunluk dalgalanmalarından oluşan kara deliklerden oluştuğunu düşünüyor. Bu nedenle, evrenin başlangıcındaki mini kara delikler Ay’ı deldiyse, arkalarında karanlık madde bulguları bırakma ihtimali var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × one =

%d blogcu bunu beğendi: