Kültür-Sanat

Beyaz Delik Nedir?

Beyaz delik, yoğun bir şekilde parlak olan ve maddenin ortadan kaybolmak yerine fışkırdığı tuhaf bir kozmik nesnedir. Başka bir deyişle, bir kara deliğin tam tersidir. Ancak kara deliklerin aksine, beyaz deliklerin var olup olmadığı veya nasıl oluşacağı konusunda bir fikir birliği yoktur.

Peki nedir bu beyaz delik? Einstein’ın yerçekimi teorisi tarafından tahmin edilirler ve çoğunlukla bir kara deliğin uzay ve zamanda bir tünele giriş noktası olarak hareket ettiği ve Evrenin başka bir yerinde beyaz bir delikle sonlandığı ‘solucan delikleri’ bağlamında bahsedilir. Ancak bu son derece tartışmalıdır. Çünkü Einstein’ın teorisi kara deliklerin merkezinde sözde bir tekilliğin varlığını öngörür. Diğer taraftaki beyaz delikten herhangi bir şeyin geçmesini önleyecek sonsuz bir yerçekimi durumu.

Einstein 5 Uzaylı Cesedine Otopsi mi Yaptı?

Bununla birlikte, bazı teorisyenler, Einstein’ın teorisi ile kuantum teorisinin bir kombinasyonunun, beyaz delikler hakkında yeni bir düşünme biçimine işaret ettiğini düşünüyor. Bir solucan deliğinden ‘çıkış’ olmak yerine, orijinal kara deliğin oluşumunun ağır çekim bir tekrarı olabilirler.

Beyaz delik nedir?

Süreç, eski bir büyük yıldız kendi ağırlığı altında çöktüğünde ve bir kara delik oluşturduğunda başlar (yukarıdaki şemaya bakın). Ancak daha sonra, kara deliğin yüzeyi etrafında meydana gelen kuantum etkileri, daha fazla tekilliğe çökmeyi durdurur. Ve bunun yerine yavaş yavaş kara deliği, orijinal yıldız maddesini yeniden püskürten bir beyaz deliğe dönüştürmeye başlar. Süreç akıl almaz derecede yavaş, bu yüzden beyaz delik gerçekten var olup olmadığını öğrenmek için çok uzun bir bekleyiş içinde olabiliriz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine + 10 =

%d blogcu bunu beğendi: