HaberlerDünyaPolitik

Beyrut’ta Yaşanan Patlanın Tüm Detayları : Bilanço Ağırlaşıyor

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamada bilanço ağırlaşıyor. Son bilgilere göre 100’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 4 bin kişinin de yaralandığı bildirildi. Olayın ardından ülke genelinde yas ilan edilirken, Beyrut’ta 2 haftalık olağanüstü hal ilan edildi.

Beyrut'ta Bilanço Ağırlaşıyor: 100'ü Aşkın Ölü, Yaklaşık 4 Bin Kişi de Yaralı

Cumhurbaşkanı Mişel Aun’ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi’nden yapılan açıklamada, Beyrut’ta 18 Ağustos’a kadar 2 haftalık olağanüstü hal ilan edilmesine karar verildiği belirtildi.

Limanda 2 bin 750 ton amonyum nitrat depolandığı açıklandı

Limanda 2 bin 750 ton amonyum nitrat depolandığı açıklandı
Patlamanın nasıl meydana geldiği ise hâlâ kesin olarak bilinmiyor. Lübnan Başbakanı Diyab, patlamanın meydana geldiği liman bölgesinde tahminen 2 bin 750 ton tehlikeli bir madde olan amonyum nitratın gerekli güvenlik önlemleri alınmadan depolanmış olduğunu açıkladı.Ancak Diyab, patlamanın bir saldırı olup olmadığı ya da arkasında siyasi neden bulunup bulunmadığı konusunda bir yorum yapmadı. Lübnanlı yetkililer, patlamanın depodaki amonyum nitrattan kaynaklandığını tahmin ederken patlamanın nedeni hâlâ araştırılıyor.Füze ve gübre üretiminde kullanılan amonyum nitratın yüksek sıcaklıklarda patlayabildiği belirtiliyor.

Şehirde güvenliği ordu sağlayacak

Şehirde güvenliği ordu sağlayacak
Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut’ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulacak

Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulacak
Alınan kararlar arasında ayrıca, ‘yaralıların hastane masraflarının karşılanması için hastanelere fon tahsis edilmesi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, patlamada buğday silolarının zarar görmesi nedeniyle buğday tedarikinde bulunulması, ithalat ve ihracat faaliyetinin devam etmesi için Trablus Limanı’nın hazır hale getirilmesi, oluşan zararın tespit edilmesi için Lübnan ordusuyla koordine içinde Yüksek Yardım Komisyonu oluşturulması ve bu komisyonun evleri kullanılamayacak duruma gelen ailelere barınak sağlaması, yabancı ülkelerden gelecek yardımlar için özel bir fon kurulması’ yer aldı.

Ölü sayısı yükseliyor

Ölü sayısı yükseliyor
Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada ölen sayısının 78’e ulaştığını, en az 4 bin kişinin yaralandığını açıklamıştı. AFP’nin Lübnan Kızılhaç’ından aktardığı bilgiye göre ise, ölü sayısının sabah saatlerinden itibaren 100’ü aştığı öğrenildi.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’nden taziye mesajı

Patlama Neden Meydana Geldi? Saldırı mı gerçekleştirildi?

Trump: “Saldırı gibi görünüyor”

Trump: "Saldırı gibi görünüyor"
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte Lübnan halkına taziye mesajını iletti.ABD’nin Lübnan’a ‘yardım etmeye hazır olduğunu’ belirten Trump, “Dualarımız tüm kurbanlara ve aileleriyle” dedi.Trump, “Lübnan halkı ile çok iyi bir ilişkimiz var ve yardım etmek için orada olacağız. Bu korkunç bir saldırı gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘İkinci elde yükseliş sürecek’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + four =

%d blogcu bunu beğendi: