Kültür-SanatGoygoy

Cadılar Bayramınız Mübarek Olsun(!) Nedir ulan bu cadılar bayramı?

Kuzey Yarımkürede Ekim sonu- Kasım başı (Anadolu’da Ocak gibi en soğuk günlerde) kutlanan Ölüler günü, kötü ruhları uzak tutmaya ve iyi ruhları özellikleri ataları hoşnut etmeye dayalıdır. 31 Ekim-1 Kasım en yaygın kutlama günüdür, cadılar bayramı.

Bu gün alemler arasındaki perdeler aranır. Kimi halk evinden çıkmaz kimi halk ise atalar adına yemek düzenlemektedir. Eski Druid Rahipler ve Avalon Rahibeleri bugünü özenle kutlarken ve sonraki gelen süreçte Cadılar için önemli bir gün olarak kabul edilirken, yerel halk için korkutucu bir gündü son hasat. Bazı halklarda yarısından sonra evlerden dışarı çıkılmaz ve bilhassa ruhlarla, şeytani varlıkların dadanılmasından korkulurdu.

Anadolu’da Cadılar Bayramı

Anadolu’da ataları doyurmak için balkabağı yemeği ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için korkutucu mask ve yüz boyama adetleri devam etmektedir. Genel olarak ateş ya da mum yakmak en önemli geleneklerden biridir. Bu karanlıktaki yolu gösteren meşale, ölümden sonra gelecek yaşamın yani doğumun ateşidir. Umutlardır ve çark yeniden başlarken edilen yeni dileklerdir.

Ayrıca bu gün bolca kehanet yapılan bir gündür. Perdeler açık olduğu için geçmiş ve gelecek arasındaki sınırların kalktığına inanılırdı. Kehanetle ilgilenenlerin kehanet araçlarını kutsaması önemlidir. Rüyalar mutlaka takip edilmeleri ve ruhların fısıltılarına kulak verilmelidir.

cadılar bayramı

Bu dönemde Tanrıçanın, bilge kocakarıya dönüştüğü ve Tanrının da avlara önderlik edecek avcıya -ve ölümün Tanrısına- dönüştüğüne inanılırdı. Bu yüzden bilge Tanrıçayı sembolize edilen, mor, koyu kırmızı ve siyah giysiler giyilir, avcı içinde koyu yeşil ve siyah temalar kullanılırdı.

Kelt bayramı olan Samhain, modern zamana Halloween adıyla “Cadılar Bayramı” olarak kostümlü bir eğlence bayramı gibi uzansa da çok önemli bir gündür.

Bu gün tüm sene yaptığınız eylemlerin, söylediğiniz sözlerin de hasatıdır. Haliyle tüm seneyi düşünebilir ve eylemlerinizi gözden geçirip yeni dönemi yeni hayallerle karşılayabilirsiniz.

Çarkın sonu aynı zamanda yeniden başlamasıdır haliyle keltlerin-Nordik halkların yeni yılı kutladığı bir gündür. Eski defterleri kapatmak ve ataları onurlandırmak için çok uygundur. O yüzden köklerinizi hatırlayabilir ve bir mum yakarak atalarınızı onurlandırabilirsiniz. Kötü ruhlardan da korunmayı unutmayın.

Cadılar Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

31 Ekim-1 Kasım en yaygın kutlama günüdür.

Astrologların 2022 Kehanetleri! Astrolojiye göre 2022’de neler olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + 18 =

%d blogcu bunu beğendi: