Spor

Cristiano Ronaldo, gerçekten de tarihin en ikonik futbolcularından biri mi?

Şu sıralar Manchester United ile kariyerinin en kötü zamanlarını geçiren Cristiano Ronaldo için güzel bir hatırlatma yazısı.

Kendisi tüm dünya basını tarafından linç edilirken, biraz Cristiano Ronaldo’yu hatırlatmak isteriz. Size bir zaman yolculuğu ve epik bir final vermeye çalışacağız. Daha doğrusu bunu biz vermeyeceğiz, tarih verecek zaten…

Cristiano Ronaldo öyle herkesten ayrı, görenleri şoke eden bir yeteneğe sahip değil. Portekiz’in köyünden ailesinin aldırmayı düşündüğü bir çocuk olarak çıkıp gidiyor Sporting altyapısına.
Lakin Tolstoy romanlarındaki idealist zengin zümresi kadar başarıya takıntılı. Özünde nefret ediyor kendi hayatından; annesinden ayrı bir şehre gitmekten, henüz çocuk yaşta altyapıların bakımsız ranzalı odalarında uyumaktan. Evet, futbolu seviyor ama itici gücü sevgi değil, nefret. asiliği buradan geliyor. Okulda yeterince başarılı değil, öğretmenleri ile arası kötü, oldu olası emir almaktan, kurallara uymaktan hoşlanmıyor. Yoksulluk, taşra, aileden ayrı geçen çocukluk bir kişilik oluşturuyor ona.

Cristiano Ronaldo, gerçekten de tarihin en ikonik futbolcularından biri mi?


Messi öyle değil. futbolu seviyor, çok nadir bir yetenek. Henüz çocuk yaşta Barcelona gibi bir kulüp himayesine alıyor. Yeteneğiyle aslında geleceğini satın alıyor. Sarıp sarmalıyor Barcelona onu. tedavisini üstleniyorlar, güzel bir ev, zengin ve güzelim bir şehir… Sahip olduğu yetenek sayesinde henüz çocuk yaşta orta-üst yaşam şartları sağlanıyor messi’ye. Bu nedenle asi değil. Çok daha sakin. Hayatın tokatını yememiş çünkü. Yeteneği onu çocuk yaştan itibaren kurtarmış.

İşte ronaldo bu zıtlıktır. Rekabetleri bu nedenle sevgi ve nefretin, sakinlik ve hırsın vuku bulmuş haliydi. saha içine ve kim daha iyi konusuna girmeyeceğim. Çünkü insan psikolojisi böyledir. Taraf olduğu konu açıldığı an objektifçe ve özenle okumayı bırakır. Karşı tez üretir. Hayır. Ben bu yazı, bu tatta devam etsin istiyorum. Çünkü anlattığım şeyin anlaşılmasını istiyorum.

Cristiano Ronaldo neden en büyük?


Tüm bu kaos içinde Ronaldo kendisini tırmana tırmana yukarılara atıyor. Tabii bu arada hamburger alacak parayı bulamadığı, köpek gibi ailesini özlediği, koşulsuz biat bekleyen altyapı hocalarının gözüne girmeye çalıştığı vakitler oluyor. Vakitler oluyor olmasına da, her şey hayatın ta kendisi.. İşin sonunda kendisini a takıma atıyor ve orada bildiğiniz hikaye başlıyor…

Bugün z kuşağı topçulara bakıyorsunuz, mbappe, haaland, adını şu an hatırlayamadığım napoli’li genç star ve daha bir dolusu, hepsi idol olarak Cristiano Ronaldo’yu görüyor. Görmüş. işte bunun bir sebebi var azizim. Açıklaması da o kadar basit değil. “messi çok yetenekli, o yüzden onu idol olarak göremiyorlar” Fanatikçe bir bakış açısı. Çocuk aklınla idol olarak gördüğün adamı yeteneğine göre değerlendirmezsin.

Cristiano Ronaldo, gerçekten de tarihin en ikonik futbolcularından biri mi?


Ronaldo’yu idol görüyorlar çünkü bu adam dünya tarihinin en ikonik futbolcusu. (en iyi demiyorum) çünkü bu adam bir kavganın ürünü. En başından… Ne kendisini hayatın sillesinden koruyacak abartı bir yeteneği var messi gibi, ne de kaka gibi iş adamı bir babaya sahip. bu adam saf hırs ve azimden oluşuyor. işte yetenek farkını 20 yıldır böyle kapattı. bu yüzden daha ikonik. aktif olarak dünya futbol tarihinin en golcü futbolcusu. 5 şampiyonlar ligi şampiyonluğu kupasına sahip. aktif futbolcular içinde birkaç real madrid futbolcusuyla birlikte bu kupayı en çok kazanan. şampiyonlar ligi’nde tüm zamanların asist ve gol kralı.

Ronaldo daha ikonik çünkü azmin ve hırsın; nadide yeteneklere, ayrıcalıklı yaşamlara, medya lobilerine karşı gelebileceğini gösterdi. messi hep sevildi. Herkes tarafından sevildi. Fifa başkanı blatter “messi her babanın isteyeceği bir çocuk, ronaldo ise soğuk bir asker gibi” dedi. Babasını kaybetmiş ronaldo’ya. Messi vergiden yargılandığında Barcelona kulübü her şeyiyle davada messi’ye destek verdi. Real madrid ise Ronaldo için davalara ilişkin tek bir hamle yapmadı.


Çocukluğundan itibaren hayatta kalmak için savaşmış adamın liderliği de ikonikliği de ona göre oluyor işte. bu nedenle arızası tutuyor arada. Tutup oradan dünyanın en büyük 3-5 şirketinden biri olan coca cola’yı canlı yayında atıyor geriye, “içmeyin” diyor. Şirket canlı yayında, milyarlarca kişinin önündeki o hareket yüzünden milyar dolar kaybediyor borsada… Bir nedenden kafa atıyor çünkü, düşünmüyor şu hareketimle milyar dolarlık adamları karşıma alıyorum, bunların medyada eli kolu uzundur diye. Gelelim kim daha iyi kısmına; sadece messi değil, fenomen ronaldo da cristiano’dan daha iyi futbolcuydu. Lakin dünya futbol tarihinin en büyük oyuncusu kim diye soruyorsanız? İşte o zaman cevap Cristiano Ronaldo’dur. Ve medya istediği kadar linçlesin. 50 sene sonra futbol hala var olacaksa, Cristiano’nun ismi kendisinden daha iyi futbolcu olan Messi’den ve Ronaldo Nazario’dan daha fazla hatırlanacak.

Bugün dünyanın farklı yerlerinde binlerce amatör ve profesyonel futbolcu “siuu” diye gol sevinci yapıyor. Stadyumlar öyle yankılanıyor. Voleybolcular öyle seviniyor, basketbolcular öyle seviniyor, boksörler öyle seviniyor. Türkiye’deki üniversite yurtlarında en iyi siuu yarışmaları yapılıyor. İnsanlar gülüyor, eğleniyor. İşte bu gücü, bu ikonikliği yetenekle, golle, kupayla, ballon dor ile, medyayla, lobiyle satın alamazsınız.

Cristiano Ronaldo, gerçekten de tarihin en ikonik futbolcularından biri mi?


En büyük olmak sadece saha içiyle alakalı değildir. Ruh lazım. Michael Jordan gelmiş geçmiş en yetenekli basketbolcu değildi. Ama en büyüktür. Senna en teknik pilot muydu, tartışılır. Ama en büyük formulacıdır. İniesta, zidane’dan iyi futbolcudur ama Zidane hatırlanır, çünkü daha büyüktü… Bunun ayrımı sosyolojiktir işte. Maradona büyüktü çünkü eliyle ingiltere’yi elerken, dönemin papa’sına küfür ediyordu. Sosyoloji böyledir. toplum böyledir. Saha içine eşlik eden ikonik bir kişilik olmadan o büyüklüğe o zamanı aşan ölümsüzlüğe ulaşamıyorsunuz sonuçta…

O nedenle cristiano Ronaldo hatırlanacak. Kimseye nasip olmayacak kadar uzun süre hatırlanacak…

Novak Djokovic’in içtiği içecek ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − 9 =

%d blogcu bunu beğendi: