Haberler

Afad, bu akşam (12 Kasım) 18:57’de Türkiye genelinde “çök-kapan-tutun” afet tatbikatı yapacak!

Afad, bu akşam (12 Kasım) 18:57’de Türkiye genelinde “çök-kapan-tutun” afet tatbikatı yapacak. Bu konuda bilinmesi gereken detaylar:

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta“12 Kasım tarihinde Düzce depreminin yıl dönümünde 18:57’de ülkece tatbikat yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek” açıklamasında bulunmuştu. Bu konuda kısa süre önce direkt olarak AFAD tarafından tüm detaylara ulaşabileceğiniz bilgiler paylaşılmıştı:

Afad, bu akşam (12 Kasım) 18:57'de Türkiye genelinde "çök-kapan-tutun" afet tatbikatı yapacak!

“1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 12 Kasım’da tüm Türkiye’de aynı anda (Düzce Depremi’nin gerçekleştiği) saat 18.57’de Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapılacak. AFAD koordinasyonunda, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak tüm vatandaşlarımızın katılımıyla tatbikat gerçekleştirilecek. Tatbikat; 12 Kasım 2022 Cumartesi Günü, Düzce Depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. Tatbikat öncesinde, Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde saat 18.00’de bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. 6 il (Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum) ile canlı bağlantı ve 81 ilden, Valilerimizin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.”

AFAD tarafından tatbikata dair paylaşılan diğer bilgiler şöyle:

-TRT ve altyapısı uygun olan bazı TV kanallarında banner olarak tatbikat bilgilendirme mesajı yayımlanacak.

-TRT Kocaeli, Bolu, Düzce ve Ankara radyo yayınları pilot uygulama olarak kesilerek, tatbikata ait bilgilendirme mesajı yayımlanacak.

-Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerimizden sesli bildirim yapılacak.

-Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Konu hakkında konuşan İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer ise şunları söyledi: “Vatandaşlarımıza tatbikatın başladığını duyurmak için Haber Alma ve Yayma Sisteminden Bilgilendirme SMS’i ve Hayati Uyarı Bildirimi göndereceğiz. Uyarı mesaj metninde “AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır” yazacak.

AFAD gönderdiği “Hayati Uyarı Bildirimi” ile herkesin aklını aldı! Araştırmalara göre Deprem Korkusu, Erken Ölüme Yol Açtığı Ortaya Çıktı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + eleven =

%d blogcu bunu beğendi: